Uploaded by Іван Сорока

Відкритий урок (Відношення і пропорція 6 кл)

advertisement
Конспект
уроку з математики
6 клас
Тема:
«Розв’язування вправ.
Самостійна робота»
Підготував вчитель математики
Устечківської ЗОШ І-ІІ ступенів
Сорока Іван Васильович
Устечко-2014
Тема: Розв’язування вправ. Самостійна робота.
Мета:
Навчальна: закріпити знання, набуті на попередньому уроці, виробити
вміння і відпрацювати стійки навички розв'язування рівнянь на основі
властивості пропорції. Закріпити правила знаходження невідомого
середнього
та
крайнього
членів
пропорції.
Розвивальна: розвивати творче, логічне мислення, увагу, пам’ять;
Виховна: зацікавити предметом, вчити цінувати здобуті знання, формувати
самостійність, активність.
Обладнання: комп'ютер,комп’ютерна презентація, роздатковий матеріал.
Тип уроку: удосконалення знань, умінь і навичок.
Структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Перевірка домашнього завдання.
III. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми, мети уроку.
IV. Актуалізація опорних знань.
V. Застосування умінь і навичок. Фізкультхвилинка
VI. Самостійна робота.
VII. Підсумок уроку.
VIII. Домашнє завдання.
Хід уроку
I. Організаційний етап
Привітання з класом, перевірка присутніх учнів на уроці.
Пам'ятка для учнів
1. Міркуй самостійно, твори і дій по можливості.
2.Мисли активно, дій оперативно.
3.Будь упевнений у своїх силах, оціни свої знання.
II. Перевірка домашнього завдання
Розв’язати рівняння::
20∙7
x 20
;𝑥=
= 4;

35
7 35
5∙2
x 2
б)  ; 𝑥 =
= 1;
10
5 10
2∙12
2 8
в)  ; 𝑥 =
= 3;
8
x 12
2,4∙5
x 2,4
г) 
;𝑥=
= 0,6;
20
5 20
25∙3
5 x 25

д)
; 5𝑥 =
= 37,5; 5𝑥 = 37,5; 𝑥 = 7,5;
2
3
2
а)
е) ( x  5) : 9  7 : 3 ; 𝑥 − 5 =
9∙7
3
= 21; 𝑥 − 5 = 21; 𝑥 = 26.
Ключ:
Розв’язавши рівняння складіть вислів. Розв’язку першого рівняння відповідає
словосполучення, яке має бути першим і т.д.
(3) добрий розум
3
(4) не достатньо 1
(0,6) головне - це
4
(1) мати лише 2
(7,5) раціонально
5
(26) застосовувати його 6
Відповідь: (4-1-3-0,6-7,5-26)
не достатньо мати лише добрий розум
головне – це раціонально застосовувати його
III. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Записуємо число класна робота. Темою нашого уроку є «Розв’язування
вправ. Самостійна робота». На сьогоднішньому уроці ми закріпимо та
удосконалимо наші вміння і навички розв’язування рівнянь на основі
основної властивості пропорції. А також в кінці уроку напишемо самостійну
роботу. Клас об’єднується в дві групи (команди).
Щоб підвести підсумок з теми, проведемо змагання між двома
командами. Протягом уроку команди будуть набирати бали, а в кінці урок
підведемо підсумок і подивимося котра команда набере більше балів і виграє.
Отже починаємо… Оцінюються як правильність, точність так і швидкість
виконання завдання.
IV. Актуалізація опорних знань
І етап «Розминка»
(кожне запитання - 1 бал)
1. Дати означення відношення. (Відношенням двох чисел називають
частку цих чисел).
2. Властивість відношень. (Відношення не зміниться, якщо кожне з чисел
відношення помножити або поділити на одне й теж саме відмінне від
нуля число).
3. Що показує відношення ? (Відношення вказує у скільки разів одне
число більше від іншого, або яку частину становить одне число від
іншого).
4. Що називається пропорцією ?
(Рівність двох відношень)
5. Основна властивість пропорції. ( У правильній пропорції добуток
крайніх членів=добутку середніх членів).
6. Як знайти крайні члени пропорції ? (Щоб знайти крайній член
пропорції потрібно добуток її середніх членів поділити на інший крайній
член).
7. Як знайти середні члени пропорції ? (Щоб знайти середній член
пропорції потрібно добуток її крайніх членів поділити на інший середній
член).
8. У якому випадку пропорція є істинною (правильною)? (У якої добуток
крайніх членів =добутку середніх її членів).
9. Дано пропорцію 7 : 21 = 1 : 3. Вказати її середні члени. (21 і 1)
10. Дано пропорцію 3 : 4 = 9 : 12. Вказати її крайні члени. (3 і 12)
11. Знайти невідомий член пропорції: 15:х = 5:3. (х = 9)
12. Знайти невідомий член пропорції: х:8 = 3:4. (х = 6)
13. Чи істинна пропорція 8:2 = 12:3? (Так)
14. Чи істинна пропорція 5:3 = 4:3? (Ні)
15. Які пропорції можна написати, виходячи з того, що ця рівність правильна
3а = 5b? (5/3 = a/b ; 3/5 = b/a ; b/a = 3/5)
V. Застосування умінь і навичок.
ІІ етап «Кросворд»
(1-5 завдання 1 бал, 6-9 по 3 бали)
А зараз вам необхідно розв'язати математичний кросворд. Потрібно
знайти ключове слово. Бажаємо успіху!
1. Знайти невідомий член пропорції 25:х=2:4. 𝑥 =
2.
3
20
6
20∙6
𝑥
3
= . Знайти х. 𝑥 =
25∙4
2
= 50.
= 40.
3. Частка двох чисел. (відношення)
4. 2- найменше … число. (просте)
5. Добуток крайніх членів в пропорції дорівнює добутку середніх її членів –
це … властивість пропорції. (основна)
6. Розв’язати рівняння:
4 3 1
3 10
4
3
= ∙ = 3.
: x  0,1 : ; х = ∙ :
5 8 10
10 1
5
8
7. Розв’язати рівняння:
5,5∙4
22
x  7,5
4

;𝑥=
=
= 27,5; 𝑥 + 7,5 = 27,5; 𝑥 =
0,8
0,8
5,5
0,8
27,5 − 7,5; 𝑥 = 20.
8. Розв’язати рівняння:
12∙4
12 x  2

;𝑥−2=
= 6; 𝑥 − 2 = 6; 𝑥 = 8.
8
8
4
9. Розв’язати рівняння:
5∙6
2x 6

2𝑥 =
= 10; 2𝑥 = 10; 𝑥 = 5.
3
5 3;
Відповіді 1.П’ятдесят; 2.Сорок; 3.Відношення; 4.Просте; 5.Основна; 6.Три;
7.Двадцять; 8. Вісім; 9.П’ять.
Фізкультхвилинка… (слайд з презентації)
ІІІ етап «Практика – велика справа»
(Кожне завдання 3 бали)
Робота в групах.
Розв'яжіть рівняння:
1
5
1
2
1
4
а) у : 3 =4 : 2 ;
𝑦=
б) b :
25 4 20
= : ;
6 7 21
16 9 9 16 9 4 32
2
∙ : =
∙ ∙ =
= 6 = 6,4;
5 2 4
5 2 9
5
5
𝑏=
в)
25 4 20 25 4 21 5 ∙ 2 ∙ 3 5
∙ :
=
∙ ∙
=
= = 2,5;
6 7 21
6 7 20
3∙4
2
12,3 7х
=
;
6
4,2
7𝑥 =
г)
12,3∙4,2
6
=
51,66
6
= 8,61; 7𝑥 = 8,61; 𝑥 = 1,23;
1
х : 5 = 16 : 0,8;
2
1
2
𝑥=
5∙16
0,8
=
80
0,8
1
= 100; 𝑥 = 100; 𝑥 = 200;
2
1 1
д) 0,2:(х-2) = :2 ;
2 2
𝑥−2=
2
5 2
∙ ∙ = 1; 𝑥 − 2 = 1; 𝑥 = 3;
10 2 1
4х
е)
= 8;
3
4𝑥 =
є)
8∙3
= 24; 𝑥 = 6;
1
1
= 0,1.
х3
𝑥+3=
1
= 10; 𝑥 = 7.
0,1
VI. Самостійна робота
I варіант
1. Скласти всі можливі пропорції з чисел: 2,7,6,21
2. Чи правильна пропорція: 2,1:0,7=4,5:1,5?
3. Розв’язати рівняння: а) х:2,7=5,1:0,9; б) 𝑎: 1
7
50
=
5
1
: ; в)
57 2
5 y 3
 .
4
7
II варіант
1. Скласти всі можливі пропорції з чисел: 16,6,8,12
2. Чи правильна пропорція:3,6:1,2=2,4:0,8?
3. Розв’язати рівняння: а) 2,8:х=3,6:0,9; б) 𝑦: 1
VII. Підсумки уроку
Ми сьогодні на уроці :
5
31
3 1
= 7 : ; в)
4 3
2t 4
 .
5
9
Повторили… (відношення, пропорції, основні властивості)
Закріпили…( уміння і навички для розв’язування рівнянь використовуючи
основну властивість приплрції)
Навчилися…( розв’язувати рівняння за допомогою основної властивості
пропорції, бути командою)
Продовжити:
Знаю...(що називається відношенням, пропорцією, основну властивість
пропорції, …
Вмію…(знаходити середні і крайні члени пропорції, розв’язувати рівняння…)
Можу… (застосовувати отримані знання до розв’язування вправ, …)
VIII. Домашнє завдання
1. Розв'яжіть рівняння:
а) 75 : 30 = х : 3; б) 0,3 : 1,5 = х : 9; в)
2. Розв'яжіть рівняння: а)
1
х 2,4
1
=
; г) х : 1 = 4 : .
5 20
3
2
8
х  10 4
6 у  1,2
5
= ; б) =
; в)
= .
7
3
7
5
у2 6
3. Тарас робить 3 кроки за 5 с, а Сергій — 5 кроків такої ж довжини за 8 с.
Хто із хлопців ходить швидше?
Download