Uploaded by александр

Урок 11 клас економіка

advertisement
Урок 11 клас економіка
Тема: Ринки виробничих ресурсів та доходи в ринковій економіці
Дата
вчитель Бринза Я. С.
Мета: продовжити формування системи знань про ринки виробничих
ресурсів та доходів у ринковій економіці; з'ясувати економічний зміст понять
«відсоток», «відсоткова ставка», причини відмінностей у відсоткових
ставках; охарактеризувати особливості ринку капіталів; розвивати вміння
графічно демонструвати особливості попиту та пропозиції на ресурсних
ринках, обчислювати рівень відсоткової ставки за вихідними даними.
Очікувані результати: учень повинен знати спільні риси та особливості
формування попиту й пропозиції на ринках капіталів; уміти наводити
приклади різних видів відсотка, називати чинники диференціації відсоткових
ставок.
Тип уроку: комбінований
Методи і техніки:
- правильно-неправильно;
- робота в парах, тести;
Обладнання:
- презентація вчителя до уроку;
- комп’ютер;
Хід уроку
Організаційний момент,
2. Перевірка домашнього завдання
Правильно-неправильно
1. Номінальна зарплата завжди вища за реальну зарплату.
2. Власник кожного з економічних ресурсів отримує свою форму доходів.
3. Ренту отримує власник виключного ресурсу.
4. Ефективність в розподілі ресурсів не означає справедливості в розподілі
доходів.
5. У сучасних умовах частіше використовується погодинна форма зарплати.
6. Одна людина може отримувати декілька форм доходів.
7. Нерівність у доходах є важливим стимулом економічного розвитку.
8. Чим більше комерційний ризик банку при наданні позики підприємству,
тим менше норма позичкового проценту.
9. Диференційну земельну ренту отримують фермери, що господарюють на
найбільш родючих землях.
10. Механізм розподілу доходів істотно впливає на економічну ефективність.
Відповідь
Завдання
Вірно-не вірно
1. Невірно. Співвідношення між номінальною і реальною зарплатою залежить
від рівня цін, тому остання може бути як вище, так і нижче.
2. Вірно. Кожен власник ресурсу отримує свою форму доходу (робітник —
зарплату, власник землі — ренту, власник грошового капіталу — процент,
підприємець — прибуток).
3. Вірно. Ренту отримують власники ресурсів, які за певними параметрами
значно відрізняються від звичайних ресурсів.
4. Вірно. Ефективність розподілу ресурсів визначає ефективність у
виробництві, проте не завжди справедливість в розподілі доходів.
5. Вірно. Враховуючи сучасну конвеєрну систему виробництва, частіше
використовується погодинна форма зарплати.
6. Вірно. Найманий робітник може отримувати зарплату, дивіденд від своїх
акцій, депозитний процент за банківський вклад тощо.
7. Вірно. Нерівність в доходах стимулює підвищення ефективності
використання людських ресурсів.
8. Невірно. Навпаки, чим більше ризик банку, тим більше норма позичкового
проценту.
9. Вірно. Фермери, що працюють на найбільш родючих землях отримують
диференційну ренту, а ті хто на найменш родючих – ні.
10. Вірно. Механізм розподілу доходів визначає зацікавленість, а від останньої
залежить загальна економічна ефективність.
3. Повідомлення теми й мети уроку:
Ринки виробничих ресурсів та доходи в ринковій економіці
4. Мотивація навчальної діяльності.
Модель кругообігу демонструє складне взаємопов’язане переплетіння
процесів прийняття рішень та економічної діяльності. Домогосподарства
і фірми є учасниками основних ринків, але діють вони як протилежні
сторони. На ринку ресурсів фірми — це покупці, домогосподарства —
продавці; а на ринку товарів та послуг вони змінюють свої ролі: фірми
— це продавці, домогосподарства — покупці.
ІІІ. Формування нових знань
Відповіді на поставлені запитання записуються на дошці й
оформляються як схема: перегляд презентації
Основні форми доходів населення
Заробітна плата → дохід працівника за труд.
Відсоток → дохід на грошовий капітал.
Рента → дохід від використання землі та інших природних ресурсів.
Підприємницький дохід → дохід за підприємницьку діяльність.
Державні трансфертні платежі → виплати з держбюджету у формі
грошової допомоги, субсидій, пенсій, стипендій.
IV. Закріплення знань учнів
Тести
1. Премія – це вид зарплати:
А. основної;
B. додаткової;
C. відрядної;
D. погодинної.
2. Прибуток дорівнює:
А. виручка мінус податки і амортизація;
B. виручка мінус зарплата;
C. актив мінус пасив;
D. доходи мінус витрати.
3. Яку форму доходу отримує власник унікального ресурсу?
А. прибуток;
B. ренту;
C. зарплату;
D. позичковий процент.
4. Норма позичкового процента буде вища, якщо комерційний
банк надає:
А. кредит із заставою на 3 роки;
B. кредит із заставою на 5 років;
C. кредит без застави на 3 роки;
D. кредит без застави на 5 років.
5. Рівень доходів у ринковій економіці визначається:
А. державним комітетом по праці;
B. профспілковими організаціями;
C. попитом на результати діяльності;
D. нормами справедливості.
6. Що є найкращим мірилом життя в країні?
А. грошовий дохід на душу населення;
B. реальний дохід на душу населення;
C. рівень безробіття;
D. рівень інфляції.
7. Мінімальна зарплата вперше в світі впроваджувалась:
А. після промислового перевороту;
B. після “Великої депресії”;
C. після Другої світової війни;
D. внаслідок розпаду СРСР.
8. Що можна вважати формою використання особистого доходу?
А. сплата податків;
B. заощадження;
C. дарування;
D. споживання.
9. Встановлення державою мінімальної заробітної плати – це:
А. рекомендована нижня межа індивідуального доходу;
B. розмір прожиткового мінімуму;
C. нижня межа заробітної плати на будь-якому підприємстві;
D. вартість основних продуктів споживання за певний період.
10. Який фактор не впливає на ставку заробітної плати?
А. попит на працю;
B. діяльність профспілок;
C. співвідношення приватного і державного секторів в економіці;
D. політика держави у сфері оплати праці.
11. Прибуток – це:
А. винагорода за ризик;
B. форма доходу за статус;
C. гарантована форма доходу підприємства;
D. умова приватизації підприємства;
1.B. 2.D. 3.B. 4.D. 5.C. 6.B. 7.B. 8.D. 9.C. 10.C. 11.А.
1. Підсумок уроку
2. Домашнє завдання
Download