Урок английского языка.

advertisement
Урок английского языка.
Учитель: Иосифов С.А.
Класс: 5 А
Тема: “A Day in My Life “ ,(,, Мой день”).
Тип урока: обобщение знаний.
Форма урока : практикум.
Цель урока: систематизировать знания учащихся по теме ,,Мой
день”,совершенствовать знания ,умения и навыки учащихся в устной речи,
чтении , аудировании и письме по данной теме .
Задачи урока :развивать навыки говорения, активизировать употребление
изученной лексики, развивать коммуникативные способности учащихся.
План урока.
1.Постановка цели и мотивация учебной деятельности учащихся(2 минуты).
2. Фонетическая зарядка по теме(2 минуты).
3.Воспроизведение и коррекция опорных знаний по теме (5 минут).
4.Контроль выполнения домашнего задания- чтение с полным пониманием
текста по теме ,,Мой день,, (6-7 минут).
5.Аудирование ( топик “From Morning till Night “), контроль понимания(7
минут).
6.Физминутка ( 3 минуты).
7.Работа в группах – составление рассказа ,,Мой день ,, ,20 предложений ,
развитие навыков монологической речи .(10 минут ).
8.Работа в тетради - записываем получившийся топик “ My Day”(5 минут )
9. Подведение итогов урока ( 2 минуты).
Резервное упражнение- ролевая игра “You are a teacher” ,, Ты- учитель ,,
ХОД УРОКА :
1.Постановка цели и мотивация учебной деятельности учащихся.
Good morning girls and boys. Today we’re going to speak about our working day and you must show
that you understand English , can read and speak English . Those who are good and active at the lesson
will be able to tell about a day in your life in English and will get good marks .Do you understand me ?
Say “Yes” and nod your heads or say “No” and shake your heads …Thank you !
2.Фонетическая зарядка по теме .
Let’s begin with the rhyme , repeat after me-Breakfast in the morning,
Dinner in the day,
Tea comes after dinner
Then comes time to play.
Supper in the evening
When the sky is red
Then the day is over
And we go to bed .
3. Воспроизведение и коррекция опорных знаний по теме.(личные
местоимения, притяжательные местоимения ,числительные ,предлоги
,вопросительные слова ,лексика ).
Answer my questions please. What is your name? What is your surname ? Who are you ? How old are
you ? Where are you from? Where are you from in Kazakhstan? Is your family big or small? How many
persons are there in your family ?Do you go to school? Which form(class) are you in ? Do you play
musical instruments ? Can you use a computer? Do you like sports ? How many lessons do you have a
day ? What lessons do you have? What is your favorite lesson ?
4.Контроль выполнения домашнего задания .
Now let’s check up your homework .At home you had to read and translate the text. Open your books at
page .Repeat after me (sentence by sentence ). -3 pupils .
5.Аудирование топика ,,From Morning till Night
по теме ,карточки с фразами -20 шт.)
‘’- (визуальная опора-картинки
Listen to me , I’ll tell you about a day in my life as if I am a little boy of 11 years old , OK?
Every day I get up at 7o’clock. I do my morning exercises .I go to the bathroom. I clean my teeth, wash
my hands , wash my face . I dress . I go to the kitchen . I have breakfast . Then I go to school. Every day I
have 5 lessons. I have Kazakh , Russian , English , Literature, History , Geography ,Physical Education ,
Arts and Technology . At one o’clock I come back home .I have dinner . I do my morning exercises .I help
my mother. I go for a walk . I play with my friends . I ride a bike .In the evening I watch TV , play
computer games . At 10 o’clock I go to bed .
Look at the pictures and try to remember all the sentences.
6. Физминутка.
Hands up ,
Hands down ,
Hands on hips ,
Sit down ,
Stand up ,
Hands to the sides ,
Bend left,
Bend right ,
Hands on hips,
One , two , three – hop ,
One , two , three – stop .
7.Работа в группах – составление топика (рассказа ),, Мой день ,, .( две
равные по силам группы , один лидер в команде , на столах два комплекта
по 20 предложений в произвольной последовательности ) . Команды
должны выбрать предложения в логической последовательности и
закрепить их на магнитной доске . Затем спикер каждой команды
озвучивает свой топик ( рассказ ).
8. Работа в тетради . - После необходимой корректировки записывают
рассказ в тетрадях .
Домашнее задание : выучить топик ( рассказ ) ,, Мой день “ ‘My Day ‘’
9. Подведение итогов урока .
Open your daybooks and write down your home task –learn the topic MY DAY by heart .
Marks for the lesson…
THANK YOU ! GOOD BYE ! SEE YOU !
Related documents
Download