Uploaded by Андрій Вигівський

Що таке природа

advertisement
Конспект уроку для дошкільнят старшої вікової групи (5-6 років)
Тема. Що таке природа?
Мета: розширити знання учнів про різноманітність природи; розвивати вміння групувати
об’єкти неживої і живої природи, порівнювати тіла живої та неживої природи з метою
виявлення відмінностей між ними; виховувати інтерес до пізнання природи.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Що таке навколишній світ?
— Розкажіть за вашими малюнками про світ, у якому ви живете.
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, що існує жива і нежива природа.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Бесіда
— Подивіться у вікно. Що ви там бачите? (Дерева, небо, хмари, дощ, земля тощо)
— Подивіться на підвіконня в групі, що бачите? (Кімнатні рослини)
— Улітку ви купалися в річці, озері, деякі — в морі. Ви спостерігали дощ, веселку, дивилися
на птахів. Так от, і ліс, і річка, і небо, і повітря, яким ми дихаємо, і вода, яку ми п’ємо, і дощ,
і сніг — усе це природа. Не належить до природи лише те, що зроблено руками людини. Уся
природа розподіляється на живу і неживу.
— Порівняйте між собою Сонце, повітря, воду, птаха, рослини, каміння та велосипед, сукню,
будинок, цеглу?
— Чим відрізняються ці групи предметів? (Сонце, повітря, вода, птах, рослини, каміння не
зроблені руками людини, на відміну від велосипеда, сукні, будинку, цегли.)
2. Робота з роздатковим матеріалом
Робота в парах
— Роздивіться фотографії що лежать на ваших партах (Додаток 1).
— Що ви побачили на фотографіях? Придумайте назви для них.
— Природа — це все, що існує навколо нас, але не створене людиною.
— Поміркуйте! На яких фотографіях зображена тільки природа? Поясніть свою думку.
— Роздивіться фотографії з додатку 2.
— Що на них зображено?
— Порівняйте зображення.
— Чим відрізняються зображення на фотографіях?
— Запам’ятайте! Природа буває неживою і живою. Нежива природа — це каміння, земля,
вода, повітря, хмари. Жива природа — це рослини, тварини, люди.
— Якою буває природа?
— Наведіть приклади предметів живої природи.
— Наведіть приклади предметів неживої природи.
Гра для допитливих
— Роздивіться фотографії з додатку 3.
— Що на них зображено?
— Що «зайве»? Чому?
3.Дидактична гра «Кольоровий світ природи»
Вихователь пропонує дітям (залежно від погодних умов на прогулянці чи у групі) назвати
предмети та явища, за якими визначають стан природи (дощ, сніг, мряка, сонце, місяць, небо,
хмарки, хмари, калюжі, ковзанки, лід, вітер, вітерець тощо) та зобразити їх жестами,
пластичними рухами; назвати різні предмети у групі, на вулиці чи ігровому майданчику
(м'яч, кубик, мольберт, аркуш паперу, гімнастичний круг, прапорець, вікно, двері, портфель,
книгу, годинник тощо) та визначити їхній колір, форму, відтінок; квіти за кольорами веселки
(мак, нагідки, тюльпан, аспарагус, дзвіночок, волошка, ірис тощо); показати пластикою рухів
їхні характерні форми.
Відповіді та запитання, які виникатимуть у процесі гри, допоможуть дитині дістати уявлення
про природні явища та їхній перебіг, предмети та їх застосування, характерні ознаки (колір,
відтінки, форму, звук тощо).
4.Дидактична гра «Кошик природи»
Вихователь пропонує дітям розмістити зображення з елементами живої та неживої природи
по паперовим кошикам, що містять відповідні підписи («Живе» та «Неживе»). При цьому
діти повинні пояснити які об’єкти і чому вони можуть віднести до живої природи, а які до
неживої. (Шаблон для виготовлення кошику, таблички з підписами та зображення з
елементами живої та неживої природи можна знайти в додатках № 4, 5, 6, 7)
5. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
6.Робота над загадками
Вихователь пропонує дітям відгадати загадки і визначити, що з відгаданого належить до
живої природи, що — до неживої.
• У нашої бабусі
Сидить дід у кожусі,
Проти печі гріється,
Без води умиється. (Кіт)
• В синім небі світлячки –
Не дістать до них рукою.
А найбільший світлячок
Зігнувся, як черв’ячок.(Зорі і місяць)
• На городі нога стоїть,
На нозі голова висить.
Куди сонце повертається,
Туди голова нахиляється. (Соняшник)
• Хтось відкрив на небі душ,
Повно на землі калюж.
І на нас водиця ллється.
Як це явище зоветься? (Дощ)
• Як дерево називається,
Що влітку в білий пух вбирається? (Тополя)
• В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться.
Як зовуть її?(Лисиця)
V. Підсумок уроку
— Що нового ви дізналися на занятті?
— Що таке природа?
— Яка буває природа? (Жива і нежива)
— Наведіть приклади предметів неживої природи.
— Наведіть приклади предметів живої природи.
Download