План-конспект уроку музичного мистецтва №7 проведеного у 3-А класі ЗОШ №26 студентки 4 курсу групи МХК-16 Поправка Марії Іванівни 25.03.2020 Тема чверті: Загадки художніх мов Тема уроку: На крилах фантазії Зміст уроку: Р. Шуман збірник «Фантастических пьес», Ю. Щуровський «- слухання; муз. Г. Гладкова сл. Ю. Энтіна «Пісенька друзів» із м / ф «Бременські музиканти» розучування. Мета уроку: Дидактична: вчити: учнів визначати на слух образи фантастичних героїв в музичному творі, знаходити спільне і відмінне між об’єднаними спільною тематикою творами, уважно слухати музику; учити учнів усвідомленню музики як частини життя, що своїми специфічними засобами ( мовою музичних звуків) передає його різноманітні сторони; формувати здатність відчувати і милуватися чарівністю музики; залучити учнів до активної співацької діяльності (ансамблевого співу); закріпити співацькі навички : правильної співацької постави, співацького дихання; надати поняття «фантазія», «музичні фантазії». Розвивальна: розвивати в учнів: творчу уяву, асоціативність та образність мислення, сприймання образотворчих та музичних творів, емоційно – почуттєву сферу, музичний слух та пам'ять. Виховна: виховувати в учнів: естетичний смак від спілкування з музичним та образотворчим мистецтвом; інтерес до фортепіанної музики, культуру її сприймання; зацікавленість до музики Г. Гладкова, Р. Шумана. Тип уроку: поглиблення теми Обладнання: портрет композиторів, телевізор, відеоматеріал. Література: 1. Масол Л. М. Підручник для 3 класу загальноосвітніх навчальних закладів «Мистецтво» / Л. М. Масол. – Київ «Генеза», 2012. – 143 с. 2. Ракітянська Л. М. Педагогічна практика з музичного мистецтва в початковій школі : теоретичний та методичний аспекти : навчально-методичний посібник для студентівпрактикантів зі спеціальності « Музичне мистецтво» / Л. М. Ракітянська. – Кривий Ріг : Видавництво ФО-П Чернявський, 2018. – 348 с. 2 Хід уроку I. Організаційний момент: Вхід до класу учнів під муз. О. Мессіана «Органні імпровізації» Музичне привітання ( «Добрий день вам діти, добрий день учитель» ) II. Актуалізація опорних знань: Вч: Діти, на минулому уроці ми з вами були справжніми чарівниками, мені навіть здається, що після 5 класу всі ви можете вступати до Хогвартсу! Зараз ми спробуємо включити свою супер пам'ять і все пригадати. Ось в мене є чарівний капелюх, так-так, той самий, що об’єднає вас у групи і ваше завдання –відповісти на питання, а шляпа мені на вушко скаже до якої команди ви потрапляєте. Але не хвилюйтеся, на сьогоднішньому уроці не всі встигнуть пройти через чарівний капелюшок, на наступних урок ми продовжимо. Перше питання і перший претендент: 1. Твір який виконується без попередньої підготовки, а в процесі безпосереднього виконання, називається….( Імпровізацією), учень відправляється до Грифіндору 2. Як називається музичний інструмент, під звуки якого ви зайшли до класу? (Орган), учень відправляється до Слизерену 3. До якої групи музичних інструментів належить орган? ( Клавішно-духової), учень відправляється до Пуффендую 4. Чи можна на органі грати лише руками? ( Ще ноги потрібно) учень відправляється до Грифіндору 5. З якої сусідньої країні геніальний композитор, якого називали «Серцем фортепіанної музики» і який писав твори для вдосконалення техніки пальців? (Польщі), учень відправляється до Когтевран 6. Хто пам’ятає ім’я композитора, який писав музичні етюди? ( Ф.Шопен), ), учень відправляється до Пуффендую 7. Що таке етюд? ( твір для вдосконалення техніки пальців), ), учень відправляється до Слизерену ( Шляпа розподіляю дітей за «здібностями») 3 Вч: Правильно, молодці. Тепер ми знаємо хто на якому факультеті буде навчатись. Дуже добре. ІІІ. Мотивація учбової діяльності: Вч: Сьогоднішній урок в нас з вами не буде винятком і він також буде чарівним, фантастичним, ми познайомимось з композитором Р. Шуманом, який також вмів чарувати на музичному інструменті та з його збірником «Фантастических пьес», а також вивчимо магічні закляття – це пісні єднання справжніх друзів, а саме «Пісеньку друзів» із м/ф «Бременські музиканти» Г. Гладкого та полетимо на крилах фантазії у далекі чарівні країни і продовжимо вивчати загадки художніх мов. ІV.Сприйняття нової теми: Вч: Діти, як я вам і обіцяла, для того щоб в нашому музичному Хогвартсі завжди лунав мир і порядок і нам не були не страшні ніякі злі чародії нам потрібно вивчити пісню єднання. А хто є найліпшими друзями та головними героями фільму Гаррі Потер? В.в: Гаррі, Герміона, Рон. Вч: Правильно, але справжня дружба існувала не лише у Хогвартсі, і не тільки у чарівників, а колись, дуже-давно, до нашого з вами народження, існували найліпші друзі, яким не потрібні були ні палаци, ні гроші, а лише подорож, дружба та музика. Це друзі з м/ф «Бременські музиканти». А музику до пісні написав вже вам відомий з минулого уроку радянський композитор, автор музики до відомих кіно-та мультфільмів Г. Гладков. До речі, музику до найулюбленішого мультфільму дітлахів «Малюк та Карлсон» також написав Г. Гладков. Зараз я вам ввімкну фрагмент з м/ф «Бременські музиканти» і ви самі в цьому переконаєтесь. Але перед цим уважно подивіться м/ф і скажіть а хто ж ці найкращі друзі давнини? Назвіть їх імена. А на яких музичних інструментах грали герої? Перегляд фрагменту м/ф «Бременські музиканти» Вч: Діти, так хто ж ці найкращі друзі? В.в: Принц, Віслюк, Півень, Кіт, Собака. Вч: А на яких музичних інструментах грали герої? В.в: Віслюк - на гітарі, Собака - на барабані, Кіт - на скрипці, Півень - на балалайці. Вч: Правильно, і уявіть собі, ці друзі не маючи ні метли, ні килимка-літака подорожували 4 пішки просто по дорогах по світу і співали пісні єднання та фантазували гуртом. Тож зараз ми вивчимо з вами цю пісню, але перед цим, незважаючи, що деякі з вас вже напівчарівники, розігріємо голосовий апарат. Бо навіть наймогутніші чарівники, і навіть Дамблдор завжди розпівувався. Розминка: Хід: 1) Вч: спочатку ми з вами покусаємо верхню, нижню губки; почистимо зубки; поколимо щічки язичком; вдихнемо квіточку – надуємо кульку; потремо щічки, наче морозець; зробимо велику гірку – а тепер маленьку гірку. 2) Вч: Діти, а чи ви любите обійматись? Зараз ми з вами обіймімо себе дуже сильно і зробимо вдих через ніс дуже голосно, а потім тихесенько через рот зробимо видих. Дихальні вправи «Насос» ( за Стрєльніковою). Розспівка: 1)До-ре-мі-фа-солька; 2)Я живу на Україні, Україну я люблю. Вч: Зараз я вам продемонструю пісню, а ви скажіть яка пісня за характером, який був темп? Демонстрація пісні вчителем Вч: Діти, так яка пісня за характером і який був темп пісні? В.в: За характером пісня весела, темп помірний, не дуже швидкий. Вч: Молодці, зараз ми з вами проговоримо текст у ритмі пісні. Після чого заспіваємо. Учні за рукою вчителя проговорюють текст у ритмі пісні. Вч: Молодці, а тепер розучимо мелодію приспіву і покажемо рукою рух мелодії. Учні розучують мелодію приспіву і показують рукою рух мелодії. Вч: Зараз ми з’єднаємо фрази пісні. Вч: Молодці, ми вивчили з вами 1-й куплет, тепер розучимо мелодію 2-го куплету по фразам. А потім з’єднаємо всі фрази. Які ви розумники та розумниці, ви дуже швидко вчитесь, тож нам не буде жодного клопоту з’єднати 1-й і 2-й куплет разом. Вч: А тепер разом зі мною заспіваємо всю пісню всі разом. Так, тепер увага на екран, ми готові проспівати караоке. Учні співають караоке. 5 Вч: Молодці, ось ми з вами і вивчили пісню. Діти, скажіть будь ласка, а чи любите ви фантазувати? Фантазувати люблять і діти, і дорослі, і чарівники. Адже якби людство не фантазувало, ми б ніколи не мали стільки нових відкриттів. Навіть інтернету не було б, уявіть собі! Тому сьогодні на уроці нас музика підхопить на крилах фантазії. Хутчіш разом з німецьким композитором-романтиком Р. Шуманом та радянським композиторм ХХ сторіччя фантазувати! Справа в тому, що відомі композитори також, як і ви любили фантазувати, яскравим підтвердженням цьому є «Фантастична п’єса» Р. Шумана та Фантастична п’єса з циклу «Калейдоскоп» Ю. Щуровського. Так-так, фантузавати можна і за допомогою музики, і за допомогою живопису, та будь-чого. Але зараз ви прослухаєте обидві фантазії композиторів і скажете мені які небачені та незвичайні світи ви можете «намалювати» в своїй уяві, прослуховуючи ці твори. Прослуховування творів Фантастичної п’єси» Р. Шумана та Фантастичної п’єси з циклу «Калейдоскоп» Ю. Щуровського Вч: Так які небачені та незвичайні світи ви «намалювали» в своїй уяві, прослуховуючи ці твори? В.в: Наприклад в 1-му творі світ води, а у другому світ звірей. Вч: Діти, і кожна відповідь буде правильної, адже кожен можен уявити і нафантазувати у своїй уяві будь-що. Я бачу, що ви втомились вже фантазувати, тому зараз ми відпочинимо. Скажіть будь ласка, а як називаються страшні істоти з фільму Гаррі Потер, які висмоктують з душі людини світлі та самі гарні спогади та емоції? В.в: Дементори Вч: Правильно, тому щоб наші найліпші спогади були завжди з нами ми зараз пригадаємо з вами їх під руханку « Ми веселі фантазери, любим разом мріять ми» Руханка « Ми веселі фантазери, любим разом мріять ми» Вч: Молодці. Діти, а скажіть будь ласка, чому на вашу думку музичні твори називаються фантазіями? В.в: Можливо тому, що коли композитор створював музичний твір, він про щось мріяв, тому і назвав так свій витвір. 6 Вч: Так, гаразд, зараз зверніть увагу на дошку. Ви бачите картинки-пазли, частинки майбутньої будівлі чи споруди. Справа в тому, що людина, яка проектує архітектурні споруди, тобто архітектор, також володіє магією і вміє як ніхто фантазувати. Ось на екрані, самі дивовижні з них, наприклад, Будинок-рояль в Китаї, будинок-автомобіль в Австрії, Будинок "Лісова Спіраль" в Німеччині, "Перевернутий будинок" у США. Зараз я вам пропоную вийти до дошки і скласти пазл, ви побачите, що також можете фантазувати і у вас вийде не гірше. ( перший пазл зображення Хогвартсу) Діти виходять до дошки і складають пазл. Вч: Так, а тепер ви за власним бажанням можете підібрати будь-які елементи до будиночків. Вч: Молодці, вдома ви за власним бажанням ви можете пофантазувати і створити власну музичну фантазію або будинок-фантазію. V.Осмислення та систематизація знань: Урок наш добігає кінця тому ми зараз пограємо. Гра називається « Хто я». Зараз на голову я одному учню на голову одягну паперовий обруч, на якому написано ім’я персонажа, або назва інструмента, або назва будівлі, будь-що (наприклад, «фантазія», «Хогвартс», «музична фантазія») тощо. Ваше завдання— вгадати це слово за допомогою класу. Учень ставить запитання, відповідь на які може бути лише «так» чи «ні». Наприклад, на обручі написано «Гаррі Поттер». Учень намагається вгадати, підбираючи характеристики героїв: «Я хлопчик?» — «Так». — «Я молодий чоловік?» — «Ні». — «Маю духовний сан?» — «Ні». Якщо учень називає персонажа неправильно, він програє. Тож поїхали! 1. Фантазія 2. Бременські музиканти 3. Музична Фантазія 4. Оркестр Молодці! Ви дуже добре здогадались які саме слова були загадані. Підсумок Уроку: Отже, діти, сьогодні тема нашого уроку була «На крилах фантазіїї». Ми з вами дуже добре пофантазували. Згадали чарівний світ Хогвартсу. Вивчили нову 7 пісню Г. Гладкова « Пісенька друзів», яка єднає друзів, і дізнались, що головне завжди буди поруч із друзями, що ніякі палаци не можуть підкупити наших Бременських музикантів. Дізнались, що в музичній фантазії ми вигадуємо щось, за допомогою музичного інструменту, завдяки нашій уяві, а якщо ми просто фантазуємо то ми це робимо без музичного інструменту. Прослухали твори німецького композитора Р. Шумана та його збірник «Фантастичних п’єс», а також радянського композитора ХХ сторіччя Ю. Щуровського та його Фантастичну п’єса з циклу «Калейдоскоп». Кожен з нас пофантазував і уявив під час прослуховування якусь свою картинку. І прийшли до висновку, що і діти, і дорослі, і композитори, і архітектори все життя літають на крилах фантазії, якби вони не вміли так добре фантазувати, то ми б ніколи не побачили, не почули такі прекрасні витвори мистецтва. Вчитель музичного мистецтва: Гунько Л.О. Методист : Варнавська Л.І.