Uploaded by Valentin Shcherbatyuk

7 клас мистецтво

advertisement
Тема: Мистецька розмова про сучасне життя народного мистецтва
Мета: поглиблювати знання про види образотворчого мистецтва;
розвивати знання про декоративно-прикладне мистецтво, дати
поняття про петриківський розпис та його особливості, навчати
технології розпису; розвивати творчу фантазію; виховувати любов
до декоративно-прикладного мистецтва України.
Обладнання: дерев’яна дощечка, гуаш, пензлики, ємність для води,
гумка олівець.
Оснащення: таблиця з елементами петриківського розпису, відеоматеріали, ілюстрації, музичні матеріали.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
Встаньте, дітки, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться всі до мене,
Посміхніться і до себе.
Привітайтесь: Добрий день!
Хай гарно розпочнеться новий день!
2. Актуалізація опорних знань учнів.
1) Які види образотворчого мистецтва ви знаєте? (Скульптура,
архітектура, графіка, живопис, декоративно – прикладне
мистецтво).
2) А що таке ДПМ? (Декоративно – прикладне мистецтво - широка
область мистецтва, яка естетично формує середовище, створене
людиною. Цей вид мистецтва ще називають - мистецтвом
оздоблення.)
3. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної
діяльності.
- На сьогоднішньому уроці ми будемо детальніше знайомитись з
декоративно - ужитковим мистецтвом, його видами, та
розмалюємо дерев’яну досточку, яку можна використовувати в
домашніх потребах.
4. Вивчення нового матеріалу.
Декоративно-прикладне мистецтво народилося на початку
світової історії. Прикрашаючи вази, розписуючи свої будівлі,
людина передавала своє відношення до навколишнього світу. Щоб
глечик, в котрий наливається вода або масло, був не тільки міцний
та зручний але й красивий.
Назву це мистецтво отримало від слів «декор» - прикрашати та
«прикладне» - прикладати до предметів, виробів. Цей термін
умовний та має більш глибокий зміст, тому що розпис не тільки
прикрашає інтер’єр, але й говорить про добро та зло, несе певний
образ, ідею.
Давайте познайомимося з деякими видами декоративноприкладного мистецтва. (Вчитель коротко знайомить учнів з
основними видами ДПМ, використовуючи наочний матеріал).
1. Килимарство відоме з прадавніх часів і має цікаву історію.
Воно було поширене і в Стародавньому Римі, і в країнах Сходу. Було
і на Русі. На Україні майже в кожному селі ткали килими.
Килим Полісся
Килим Поділля
2. Вишивання – один з найдавніших видів декоративноприкладного мистецтва слов’ян. Традиція прикрашання одягу та
предметів побуту набула подальшого розвитку в епоху Київської
Русі. Народне вишивання – живе мистецтво, яке постійно
розвивається.
Вишивки різних регіонів України
3. Народна іграшка. Усі народи мають свої дитячі іграшки:
японська дерев’яна іграшка, руська матрьошка, дерев’яні конячки.
Також виготовляли іграшки з глини, лози та соломи.
4. Декоративний розпис – один з найпоширеніших видів
народного мистецтва. З давніх-давен ним прикрашали житла,
меблі, тканини, посуд.
(Далі вчитель розповідає дітям про петриківський розпис та центр його виникнення –
село Петриківка.)
Петриківський розпис - один із видів національних художніх
промислів України, що веде свій початок від древньої традиції
орнаментики, яка широко використовувалася в побуті українців,
особливо у запорізьких козаків. Назва промислу походить від назви
старовинного козацького села Петриківки (Дніпропетровська
область), заснованого в 1772 р., добре відомого всім цінителям
народної творчості далеко за межами України і в наш час як один із
найзначніших центрів декоративно-прикладного мистецтва в
Україні.
Протягом віків тут сформувалася самобутня школа розпису, що не
має аналогів ні в нашій країні, ні за кордоном. Мальовниче село
Петриківка на Дніпропетровщині славиться народними майстрами
декоративного розпису. Мистецтво малювання має тут глибоке
коріння.
У XVIII ст. на ці землі прийшли запорізькі поселенці. Вони почали
будувати світлі саманні та глиняні хати, побілені крейдою, підведені
кольоровою глиною.
Декоративний розпис на Придніпров'ї, як і скрізь на Україні, виник
насамперед як мистецтво мальованої хати. Однак на Придніпров'ї
йому притаманні особлива неповторність, самобутність. В його
основі лежить образне, поетичне осмислення світу рідної природи,
краси української землі. Недаремно квітка й калина є основними
мотивами декоративного розпису Придніпров'я. В ньому легко
пізнаються рожа і півонія, гвоздика й жоржина, айстри й горошок,
навіть придорожній будяк - ймовірний прообраз славнозвісної
петриківської "цибульки". Найпершою формою розпису на
Придніпров'ї було настінне малювання.
Виконувався розпис тонким пензлем, очеретинкою, трісочкою,
пучками пальців по мазаному ґрунту стіни. Спочатку
використовувалися рослинні та мінеральні барвники. Пізніше, коли
розпис перейшов на папір, їх замінюють анілінові фарби на яєчній
основі. Колорит розпису будується переважно на градаціях трьох
кольорів: червоного, жовтого (жовто-зеленого) й синього.
Стриманість декоративного начала і в той же час барвисте
розмаїття квіткових форм визначає стилістичну систему
придніпровського розпису. Подальшим етапом придніпровського
розпису стала широко відома «кальовка» - розпис на папері. У ній,
як і в декоративному стінопису, ясно виступає традиційна
особливість - образне осмислення рідної природи і її декоративна
інтерпретація.
4.2. Перегляд відео з малюванням петриківського розтису квітки
(https://www.youtube.com/watch?v=m9ZvZK-hJmY)
- Перегляньте уважно відео.
Питання:
1) Які фарби використовують на відео? ( гуаш)
2) Які елементи використовують у розписах?
(спрощенні, декоративні)
5. Педагогічний малюнок.
- Зверніть увагу на послідовність зображення петриківського
розпису, та його елементи, які ви вже знаєте, їх сміливо можна
використовувати.
1) розмічуємо дерев’яну дощечку вертикально ділимо її на навпіл,
горизонтально та вертикально,відповідно до даного поділу будем
створювати зображення.
2) розміщуємо елементи розпису простими формами, малюємо 3
кола, середнє коло буде трішки більше за два інших і вигнутою
лінією позначаємо листочки.
3) промальовуємо елементи, у колах зображуємо квітки, які мають
бути однаковими за формами, а відповідно робимо листочки, зайві
лінії стираємо та переходимо до малювання в кольорі.
4) гуаш має бути густенька, намагаємось промальовувати елементи
одним мазком, можна додавати на кінчик іншого кольору – це буде
перехідний мазок.
5) після завершення самого малюнку додавайте різних елементів, яі
ви бачите на табличці, це зробить багатшою та цікавішою
композицію.
6. Практична робота.
(Діти працюють, вчитель слідкує за правильністю виконання
робіт, допомагає, виправляє)
(Практична робота виконується під спокійну музику сучасних
українських виконавців http://blog.i.ua/community/662/2042317/
(звучить приглушено)
7.Підсумок уроку.
Учитель аналізує і оцінює роботу учнів. Використовуючи
інтерактивний метод «Мікрофон», учні висловлюють свої враження
від уроку по черзі.
8. Домашнє завдання.
- Вдома допрацюйте розпис на дощечках та принесіть в школу,
покриємо лаком та зробимо виставку класу.
- До побачення!
Download