Презентация урока Парламент

реклама
ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКА В 10
КЛАССЕ.

Тема: «Политическая
система
Великобритании.
Парламент.»
Цели:






Учебная: - 1) практиковать учащихся в устной речи,
активизировать употребление лексики по теме;
2) совершенствовать навыки аудирования;
3) формирование навыков поискового чтения;
Развивающая: - развивать умение высказываться на основе
полученной информации (работа в подгруппах);
Воспитательная: - 1) ознакомление с традициями
Великобритании;
2) воспитывать интерес к политическому устройству других
стран.
План урока:









1. Организационный момент.
2. Фонетическая зарядка.
3. Речевая зарядка.
4. Отработка лексики и ее активизация в речи учащихся.
5. Совершенствование навыков аудирования.
6. Формирование навыков поискового чтения и развитие
навыков говорения на основе прочитанного.
7. Работа в подгруппах.
8. Объяснение домашнего задания.
9. Подведение итогов.
2. Фонетическая зарядка.



[r] – branch, Prime Minister
[p] – Parliament, power, upper
[h] – house, hope
3. Речевая зарядка.





T: Discuss the following questions.
1. Do you remember the three branches of power?
2. What branch of power will we speak today?
3. What Houses does the British Parliament consist
of?
4. Do you think it is important to know much about
the Houses of the British Parliament when speaking
about UK political power?
4. Отработка лексики и ее
активизация в речи учащихся.










Parliament - supreme law making assembly
Parliamentarian – MP, a person skilled in the rules and
procedures of Parliament
House of Commons – lower division of Parliament
House of Lords – upper division of Parliament
To run the government – to develop a ministry in the normal
way
To pass the Bill – to examine and accept the Bill
To throw out the Bill – to reject the Bill
To lobby for a Bill – to support proposed legislation
To lobby against a Bill – to oppose proposed legislation
To win a seat – to win Parliamentary election


2. Use the vocabulary to give English equivalents to
the Russian ones.
Палата общин, члены правительства и теневого
кабинета, парламент, палата лордов, палата
общин, парламентарии, всеобщие выборы, быть
кандидатом, рядовые члены парламента, стать
членом парламента в палате общин,
унаследовать место в палате лордов, руководить
правительством, принять законопроект, отклонить
законопроект
5. Совершенствование навыков
аудирования.


1) How did Medieval
kings have to meet
their expenses?
2) In what cases did
Medieval kings ask
barons for extra
money?


1) In what century
was the first
Parliament in Britain
held?
2) What is the origin
of the House of
Commons and the
House of Lords?


1) What is a
Parliament?
2) What does the
term Parliament
mean?


1) What is the unique
feature of the British
parliamentary
system?
2) How did the 1999
Parliamentary Act
reduce the number of
hereditary peers?
7. Работа в подгруппах.





Задания по группам.
1. Call out write in your spider gram everything you
know about Parliament.
2. Think about and write in your spider gram
questions you have on Parliament.
3. What are the most important things about
Parliament?
4. Which Parliament (British or Russian) system is
more effective?
Скачать