Урок 1 «Are You Good at Math

advertisement
Урок английского языка в 5 классе «Are You Good at Math? »
Задачи урока:
Практические:
- познакомить учащихся с новыми ЛЕ и организовать их первичную
тренировку;
- учить использовать в речи грамматическую структуру TO BE GOOD AT;
- учить чтению с извлечением конкретной информации;
- учить описывать по технологии «путь снизу»;
- учить вести диалог-опрос по технологии «путь снизу»;
Развивающие:
- развивать мышление, память, внимание, воображение;
- развивать языковую догадку;
Образовательные:
- познакомить с новыми данными о культуре страны изучаемого языка;
- расширить общий кругозор;
- учить работать со словарем;
Воспитательные:
- воспитывать культуру общения в процессе речевого и неречевого
поведения;
- воспитывать уважительное отношение к культуре страны изучаемого
языка;
- воспитывать толерантное поведение.
I. Начало урока
1) Организационный момент:
 приветствие
 эмоциональная рефлексия
- создать доброжелательную атмосферу на уроке;
Good morning, boys and girls! Nice to meet you. Take your seats, please. How are
you today?
2) Речевая зарядка
– развивать умение строить логическое высказывание;
3) Целеполагание
– развивать умение монологической речи;
– развивать память, внимание и логическое мышление;
Now look at the blackboard. There are some pictures there. Will you describe them
using the construction “In this picture I can see…”
So, think a little and try to say what the topic of our lesson is.
Yes, you are right. Today we begin to study a new unit “School and Daily
Routines”.
Open your exercise books and write down the topic of our lesson.
II. Основная часть урока
1) Вводная беседа
– совершенствовать грамматический навык;
– развивать мышление;
It is very important to go to school. Teachers give you a lot of new and interesting
information. You learn a lot about nature, people and other things.
Now I want you to make an association scheme. Look at the pictures again and say
what school subjects you know. Tell me please what school subjects do you know?
Use following structures: I know. . .
2) Лексика
Знакомство с новыми ЛЕ
 Письменное выполнение задания SB ex.2, p.46
- учить сравнивать, анализировать;
- учить работать со словарем;
- формировать лексический навык.
Sure, you know some school subjects, but there are some of them that you will
know today.
I offer you to learn them now. Open your books at p.46, ex.2. There are some new
words here. Try to guess the meaning and translation of these words using pictures.
If you can’t use the dictionary. Write your answers in your exercise books.
Now let’s listen and repeat the new words, check the task you have done and add
new words into our association scheme.
Тренировка
 Игра “Guess the picture”
 Игра “What is missing?”
- развивать интерес к изучению иностранного языка;
- развивать память.
You can see pictures at the blackboard. I’ll show you any picture and ask a
question What subject is it? your task is to answer this question.
Thank you for your work.
And now you will close your eyes first and then will open them. Say me “What is
missing?”
Your work was great, thank you.
3)Диалог-опрос
- учить вести диалог-опрос по технологии «путь снизу»
I want you to work in groups and interview your friends about their favourite
subjects. You will get cards with tables.
4)Монолог-описание
- учить описывать по технологии «путь снизу»
Now look at your cards and tell us about your and one of your friends’ favourite
subjects.
5)Фонетика
- учить анализировать и делать вывод на основе проведенного анализа
Look at the words and transcriptions please. Say what sound letters ph give us?
6)Грамматика
Ознакомление
 SB ex.6, p.47.
 Раскрытие значения
Find please ex.6 p.47, look at the picture, read the text and try to guess the
meaning of the words.
Итак, если нам нужно сказать о том, в каких предметах мы имеем успех, то
мы используем конструкцию to be good at. . . Ну а в случае, когда
необходимо сказать о тех предметах, с которыми у нас есть трудности, мы
используем to be not good at. . . Write down these structures, please.
Тренировка
 SB ex.7, p.47
- учить анализировать и делать вывод на основе проведенного анализа;
- развивать языковую догадку, логическое мышление;
Now talk about yourself using these structures.
III. Конец урока
1)
смысловая рефлексия
2) оценивание
3) домашнее задание
So, now tell me, please
1) What have you known today?
2) What did you do at the lesson?
3) What was the most interesting and useful for you?
Your work was excellent today.
Your marks for today are…
Your homework is SB ex.9 p.47 and AB ex.1-4 p.30.
The lesson is over. Good bye!
Download