Uploaded by Оксана Хорт

ким бути

advertisement
ТЕМА: Ким бути?
МЕТА: допомогти учням за допомогою тестування та бесіди зорієнтуватись у світі
професій. Виявити професійні схильності учнів. Виховувати повагу до людей
різних професій.
ОБЛАДНАННЯ:
ХІД УРОКУ.
У меня растут года,
Будет мне семнадцать.
Где работать мне тогда,
Чем мне заниматься?
(В.Маяковский)
І. Актуалізація і мотивація пізнання.
Дійсно всі професії гарні і неповторні, а всього їх понад 40 000, то ж вибирати собі
професію необхідно з великою відповідальністю. Універсальних рецептів пошуку
професії немає, але деяку схему самоаналізу, організації пошуку власного «Я» вам
дамо. Для цього радимо вам виконати послідовно такі дії:
1. Зберіть якомога більше інформації про світ професій і визначте сферу
діяльності, яка вас цікавить.
2. Вивчіть самого себе, складіть уявлення про свої інтереси, здібності і нахили.
3. З’ясуйте, чи немає у вас медичних протипоказань за обраною професією..
4. Знайдіть можливість зустрітись з представниками цієї професії і дізнатись в
якому навчальному закладі можна отримати необхідну кваліфікацію.
5. З’ясуйте, чи користується ваша професія попитом на ринку праці.
ЦІКАВИЙ ПРАКТИКУМ.
Кожна професія потребує від кожної людини великої праці у набутті або
формуванні професійних навичок. Ці навички формуються за схемою:
ЗНАННЯ
УМІННЯ
НАВИЧКИ
З а в д а н н я:
1. Напишіть фразу «Фізкультура - запорука здоров’я». Скільки на це вам
необхідно витратити часу?
2. Закрийте текст і напишіть це саме речення, але з останньої букви. Скільки на
це знадобиться часу?
3. Відкривайте перший текст і порівнюйте з другим. Чому така велика різниця?
ІІ. Тестування професійних схильностей.
МЕТА: визначити за допомогою тестування свої схильності до певного типу
професій; виявити чи збігається ваше бажання оволодіти певною професією
з професійними схильностями.
(тестування проводиться за допомогою ПК за системою академіка Є.О.Климова)
ІІІ. Обираючи професію треба пам’ятати, що:
1. Здійснювати цей відповідальний крок треба свідомо, враховуючи свої нахили
та здібності, особисті та громадянські інтереси.
2. Погляд на професію, як на вибір постійний, на все життя, справи – хибний бо
не враховує, що людина має різносторонні здібності, які дають можливість
накопичувати спеціальні знання та навички в різних сферах діяльності
(наприклад, від робітничої сфери до інженерної).
3. Розподіл професій на погані і хороші, цікаві і нецікаві, легкі і важкі помилковий. Значення професії в житті людини залежить не стільки від
характеру людини, скільки від того, як до неї ставиться сама людина,
наскільки професія відповідає її запитам і можливостям.
4. Професію не слід вибирати «за компанію». Такий вибір тільки випадково
буває вдалим.
5. Не варто переносити своє ставлення до людини на її професію.
6. Інколи за зовнішньою привабливістю професії приховані її складнощі
(наприклад, такі професії, як геолог, актор та ін.).
7. Ототожнення улюбленого навчального предмету з професією не є\ надійним
орієнтиром у виборі професії.
IV. Узагальнення.
Яку б професію ви б не обрали, ми учителі мріємо про те, щоб ви завжди
залишалися людьми з великої літери, щоб вами пишалися ваші батьки, друзі і ви
особисто. Прослухайте баладу про двох лицарів.
«Балада про двох лицарів»
Два славних лицарі пішли
В похід на ворогів
І скоро всіх перемогли
Ворожих вояків
Будує кожен з них собі
Фортецю на віки
Малює сонце на гербі
І ліс біля ріки!
Один для слави все робив,
Бо дуже він себе любив.
Другий, з відкритим серцем жив
І думав про людей.
Два славних лицарі колись
Були на світі цім.
В віки шляхи їх розійшлись
Бо різна пам’ять їм.
Забули першого , а з ним
І всі його пісні.
Та по-другому все з другим!
Чому? Судіть самі.
То ж треба прожити так, щоб вас пам’ятали в віках!
V.Якщо у вас виникли труднощі у виборі професії.
Треба звернутися до районного центру зайнятості, де є спеціалісти з профорієнтації.
Вони:
 Визначать за допомогою тестів ваші здібності, нахили та інтереси.
 Нададуть інформацію про професії і вимоги, які вони ставляють перед
людиною.
 Проконсультують про можливі шляхи здобуття професії і умови прийому на
навчання до професійних навчальних закладів.
 За додатковою інформацією з питань працевлаштування звертайтесь до
регіональних центрів зайнятості.
Гра з м’ячем «Назви предмет»
Вчитель кидає м’яч і називає професію. Той учень який впіймав м’яч повинен
назвати три предмети, які стосуються цієї професії. Наприклад:
 Художник – пензлик, мольберт, фарби.
 Льотчик – штурвал, літак, крило.
 Швець – голка, тканина, нитка.
 Повар - …
 Перукар - …
 Вчитель - …
 Водій – …
 Кондуктор - …
 Оператор ПК - …
 Бухгалтер - …
 Будівник - …
 Продавець - …
 Письменник - …
 Актор - …
 Архітектор - …
 Лікар - …
 Менеджер - …
 Вихователь - …
 Стоматолог - …
 Іміджмейкер - …
 Агроном - …
Гра «Хто швидше почистить картоплю»
А зараз, ми з вами побудемо трішки кухарями і спробуємо приготувати багато
різних страв. Я буду називати різні продукти харчування, а ви повинні назвати
якомога більше страв, які можна приготувати з них. Отже запрошуємо вас до нас на
обід. Сьогодні у нас будуть страви з:
 Картоплі - …
 Риби - …
 М’яса - …
 Тіста - …
 Овочів - …
 Грибів - …
 Молока - …
А зараз ви повинні подумати і сказати:
 Навіщо у склянку кладуть металеву ложку, коли наливають гарячий чай?
 Що таке «бутерброд»? (хліб з маслом)
 Які є види бутербродів? (холодні, гарячі, відкриті, закриті, складні)
Download