Uploaded by Виктория Бабешко

Тема уроку

advertisement
Тема уроку: Поняття про моду, стиль . Врахування модних тенденцій у
процесі проектування виробів.
Мета уроку: 1. Ознайомлення учнів з ознаками понять моди та стилю,
оволодіння вміннями враховувати модні тенденції в процесі проектування .
2 . Розвиток наочно - образного мислення та просторової уяви учнів .
3 . Виховання дружелюбності і поваги дітей один до одного.
4 . Формування знань про роботу дизайнера одягу.
Обладнання: комп'ютер , мультимедійний проектор , інструкційні катрки ,
зразки виробів , спиці , пряжа , ножиці.
Міжпредметні зв'язки : психологія , народознавство .
Тип уроку: комбінований
Хід уроку:
.I.Організаційний момент.
1 . Перевірка відсутніх в класі.
Створення емоційного настрою.
Я рада бачити вас на сьогоднішньому уроці . Прошу вас звернути увагу на
вірш у слайді . ( Слайд № 2)
Помаранчевим було літо,
А рожевою стане осінь.
Зима буде в зелень одягнена,
Ніжну, ніби озимина.
Ви скажете, так не буває?
Готова не погодитися!
Адже пряжу сама вибираю,
В'яжу собі казку на спицях!
Прочитаємо його . Мені хотілося б почати наш урок саме цими словами.
Напевно, з цих слів нам всім стало зрозуміло чим ми будемо займатися на
цьому уроці . І , так почнемо ...
Вправа «Букет настрою »
Інструктаж на початку уроку. ( Слайд № 3)
- Чи знаєте ви, що від настрою залежить якість роботи і кольором можна
охарактеризувати емоційний стан людини ?
Пропоную вам визначити характер свого настрою.
- Перед вами на столі різнокольорові квіти. Це квіти настрою, Вони
визначать характер вашого емоційного стану . Закрийте очі на кілька секунд і
уявіть , з яким кольором асоціюється ваш настрій (фіолетова квітка стресовий стан , зелена- впевненість у собі , червона - агресивний стан ,
жовта - веселий настрій , оранжева - налаштований на активну роботу , чорна
- поганий настрій ) . Тепер підійдіть до столу , візьміть по квітці відповідного
кольору і прикріпіть його на картину . А тепер подивимося яких кольорів у
нас вийшло більш ...
II . Актуалізація опорних знань учнів .
Відповідаючи на питання тесту, ми з вами згадаємо що ви вивчали на
минулому уроці (Додаток 1 - тестові завдання).
Метод « Ажурна пилка »
Правила організації методу:
- Дівчатка , зараз ми з вами поділимося на три групи і ви отримаєте завдання
.
Завдання групі 1
Історія виникнення в'язання.
Завдання групі 2
Інструменти і матеріали для в'язання .
Завдання групі 3
Правила безпечної роботи та санітарно -гігієнічні вимоги при в'язанні
спицями .
Виробляються спільні рішення і висновки. Виступ груп .
1) Історична довідка .
Повідомлення учениць про історію в'язання. (Слайд 4,5,6,7.8).
Хто і коли придумав першу петлю, ніхто не знає, але вже давно відомо,
що народилася ця диво - техніка задовго до нашої ери. У Єгипті в одній
з гробниць археологи знайшли в'язану дитячу шкарпетку. Пізніше, в
XII в, В'язання в Європі перетворилося на домашню роботу. У XII в. у
Франції це вже стало галуззю промисловості: в'яжуть капелюхи,
рукавички, панчохи. У Шотландії з'явився традиційний головний убір в'язаний берет. Цікаво, що в'язання спочатку було чоловічим ремеслом.
У 1589 році англієць Вільям Лі змайстрував в'язальний верстат .
Існувала думка, що машинне в'язання витіснить ручне, але життя
спростувала таке твердження. Чим більше випускалося виробів
масового машинного виробництва , тим цінніше ставали речі, пов'язані
вручну. В'язані речі того часу, збереглися в музеях, вражають своєю
красою і майстерністю. У золотих руках майстринь народжувалися
красиві покривала , скатертини , мережива , предмети одягу і прикраси.
В Україні в'язані речі - теж не новинка , зокрема , з літературних джерел
відомо , що в XI ст. київські ченці в'язали собі клобуки - головні убори .
Однак масово займатися цим видом рукоділля у нас почали не так давно - на
початку XX ст .
У сучасному гардеробі обов'язково знайдуться в'язані вироби , а будинок
прикрашають різні дрібні приємні речі- серветки , іграшки , прихватки і т. д.
Ручне в'язання досі не втратило своєї популярності , а пов'язані вручну модні
художньо оформлені речі користуються постійним успіхом. В'язання було і
залишається популярним видом ужиткового мистецтва завдяки необмеженої
можливості створювати нові , модні , теплі речі для дітей і дорослих , для
прикраси свого будинку.
2) Інструменти та матеріали для в'язання .
Повідомлення учениць про інструменти та матеріали для в'язання . ( Слайд
9,10,11,12,13) .
Для в'язання спицями використовують різну пряжу : вовняну , синтетичну ,
лляну , бавовняну . Найбільшою популярністю користується вовняна пряжа .
В'язані з неї речі теплі і м'які. Вовняна пряжа еластична і пружна , а тому
вироби з неї , добре зберігають свою форму під час носіння. Спиці для
в'язання використовують металеві , дерев'яні , кістяні , пластмасові . Спиці
бувають різної товщини - діаметром від 1 до 8мм. Номер спиці - це її діаметр
в міліметрах. Визначити номер спиці можна, доклавши її до звичайної
лінійки. Адже спицею проколоти отвір у папері і виміряти його діаметр .
Щоб в'язання було красивим , потрібно правильно вибрати номер спиці і
товщину пряжі. Існує кілька способів підбору ниток і пряжі. Один з них
такий : пряжу складають у два і ледь скручують . Поряд кладуть спицю .
Діаметр спиці повинен бути приблизно таким , як діаметр скрученої пряжі.
Спиці розрізняють закриті ( звичайні ) , відкриті , кільцеві та допоміжні.
Закриті спиці мають один робочий кінець , обмежувачем , щоб не приходили
петлі. У відкритих спицях - два робочих кінця . Їх використовують для
в'язання по колу щоб виріб був без швів ( шкарпетки , рукавиці, шапки ,
спідниці) . Продаються в комплекті по п'ять штук.
Кільцеві спиці - це дві спиці , з'єднані гнучким матеріалом ( волосінню ,
пластмасовою трубочкою ) між собою . Їх застосовують як для в'язання по
колу , так і для в'язання окремих деталей виробу в прямому і зворотному
напрямках . В'яжуть великі об'ємні речі. Руки менше втомлюються і зручно
вимірювати в'язане полотно.
Допоміжні спиці бувають прямі і зігнуті. З їх допомогою можна тимчасово
знімати петлі з основною спиці ( для в'язання візерунка або кишень ) Вони
повинні бути на один номер менше , ніж основні спиці.
Найчастіше використовують сталеві спиці , тому що вони не гнуться і не
бруднять полотно. Алюмінієвими спицями в'яжуть вироби тільки з темної
пряжі , так як від тертя пряжа темніє ; дерев'яними і пластмасовими - вироби
з товстої і пухнастою пряжі. Зручним для в'язання є лічильник рядів. Це
дозволяє майстриням уникнути обтяжливого підрахунку рядів , особливо при
виконанні складних візерунків
3 ) Повторення правил безпеки життєдіяльності під час в'язання спицями .
Повідомлення учениць про правила безпеки життєдіяльності під час в'язання
спицями . ( Слайд 14).
1 . В'язати потрібно , сидячи на стільці зі спинкою і постійно стежити за
поставою. У процесі в'язання не нахилятися близько до спиць . Нижній край
лопаток має впиратися на спинку стільця , а поясниця - трохи відхилятися від
неї. Коліна трохи підняти над сидінням. Якщо стілець дуже високий , треба
підставити під ноги стільчик .
2 . Освітлення має бути м'яким , але достатнім для того , щоб добре було
видно петлі. Світло має падати на руки зліва зверху і трохи ззаду .
3 . Під час в'язання темними нитками бажано стелити на коліна світлу
тканину , а під час в'язання світлими - темну .
4 . Через 40-50 хв . необхідно робити перерву для активного відпочинку.
Корисно зробити гімнастичні вправи .
5 . Перед в'язкою вимити руки , щоб не забруднити нитки.
6 . Робоче місце має бути добре підготовленим. Інструменти і матеріали для
роботи зберігати в спеціальних чохлах , кошиках те що . Спиці треба носити
не в пластикових пакетах , а у твердій упаковці , розміщуючи горизонтально.
7 . Спицями працювати обережно , щоб не поранити ні себе , ні інших. З цієї
причини не можна сидіти близько один до одного під час в'язання.
8 . Ножиці слід зберігати з зімкнутими лезами , а передавати їх - вперед
кільцями.
Молодці ! Ви впоралися із завданням.
III . Повідомлення теми уроку . Мотивація навчальної діяльності .
Сьогодні ми продовжимо вивчення розділу « Технологія виготовлення
виробів в'язаних спицями ». Запишіть , будь ласка , у зошиті тему нашого
сьогоднішнього уроку : «Поняття про моду, стиль . Врахування модних
тенденцій у процесі проектування в’язаних виробів ». ( Слайд 15 )
Надалі , коли ви будете працювати над в'язанням виробів , вам знадобляться
знання , отримані на сьогоднішньому уроці .
Тому , якщо ви будете уважними , старанними і наполегливими , то будь-яка
робота буде вам під силу .
IV . Викладання нового матеріалу.
- Що таке мода , на ваш погляд ?
- Яку роль відіграє мода в нашому житті?
- Чи варто сліпо слідувати тенденціям , пропонованими модними
дизайнерами або ринком?
Проблемне питання :
Якщо згадати історію розвитку одягу , можна побачити , що вона весь час
змінювалася. На Вашу думку , це пов'язано тільки з модою ? А ще
які фактори впливають на розвиток одягу ? ( Орієнтовний відповідь учнів :
умови , в яких живуть люди , сімейне і майнове становище , релігійні
погляди та ін )
- Що ж таке мода ?
Мода (від лат. Моdиs - міра , спосіб , образ дії) - це нетривале панування тих
чи інших смаків . Кожна людина сприймає моду по-своєму , вибираючи те,
що відповідає його переконання , характером , вихованню , поняттю
культури . Можна враховувати або не визнавати моду заперечувати або
захоплюватися нею , але не можна бути поза модою . Одяг - не тільки
предмет першої необхідності , який захищає нас від впливів навколишнього
середовища . Одяг - це частина культурної спадщини країни , епохи.
Одяг підпорядкований певним стилям.
Стиль - це індивідуальна манера , своєрідні , неповторні особливості
творчості . Традиційними вважають наступні стилі в одязі: класичний ,
спортивний , романтичний і фольклорний .(Слайд 16,17)
Для сучасної підліткової моди характерні вироби в стилі « мілітарі» , з
відповідними видами обробки (клапани , пряжки , кнопки , кишені , погони )
Стиль « диско » передбачає використання великих і блискучих видів
фурнітури ( стрази , намиста , пряжки з камінням ) , тканин з люрексом ,
блистками. (Слайд 18,19)
Ручне в'язання досі не втратило своєї популярності , а пов'язані вручну модні
художньо оформлені речі користуються постійним успіхом. В'язання було і
залишається популярним видом ужиткового мистецтва завдяки необмеженої
можливості створювати нові , модні , теплі речі для дітей і дорослих , для
прикраси свого будинку.
У сучасному гардеробі обов'язково знайдуться в'язані вироби, а будинок
прикрашають різні дрібні приємні речі-серветки, іграшки , прихватки і т. д.
Хендмейд набирає свою популярність і появи в'язаних речей на подіумі зайве
тому підтвердження. Сьогодні як ніколи актуальний такий аксесуар, як
хустка на шиї. Він здатний вигідно доповнити будь гардероб. Зимові холоди
спонукають нас щільніше закутуватись в теплі кардігани, затишні светри,
щільніше намотувати об'ємні шарфи.
Гетри - один з найулюбленіших аксесуарів сучасних модниць, стильний і
практичний предмет гардеробу. Такими є напрямки сучасної моди на в'язані
речі. (Слайд 21,22,23,24,25,26)
V. Перш ніж приступити до роботи , я пропоную вам провести
фізкультхвилинку . (Додаток 1).
VI . Практична робота. Прийоми в'язання спицями . (Слайд
27,28,29.30,31,32.33,34.35,36,37).
Інструменти і матеріали: спиці , пряжа , інструкційні карти.
- Підбери спиці відповідно обраної пряжі.
- Виконай тренувальні вправи з набору петель на спиці.
- Набери 20 петель .
- Зв'яжи кілька рядів лицьовими петлями.
- Зв'яжи кілька рядів виворітними петлями.
- Здійсни самоконтроль виконаної роботи:
а ) всі петлі повинні бути однакового розміру;
б) загальний вигляд в'язаного полотна - рівномірний .
Учні в'яжуть , вчитель контролює виконання їх роботи , вказуючи на
помилки і допомагаючи їх виправити.
Учні використовують інструкційні картки (№ 1 , № 2)
Учитель виконує поточний інструктаж під час роботи.
Учні здійснюють самоконтроль.
XIII . Виставляються оцінки за практичну роботу.
VI Підсумки уроку .
- Наш урок підходить до свого завершення.
Інструктаж в кінці уроку .
- На початку заняття ви визначили свій настрій. Чи змінилося воно у вас ?
Прошу ще раз висловити свій емоційний стан на нашому « Букеті настрою».
Якого кольору у нас виявилося більше?
- Дівчатка підходять до дошки і прикріплюють квіти.
- Висновки вчителя ( за кольором визначити настрій колективу).
задоволення) ;
- Космічна енергія , яку ми отримуємо , має білу забарвлення. Доходячи до
Землі , вона розкладається на кольори (Слайд 38,39)
- Кожен день має свою забарвлення:
- зелений ;
- червоний;
- рожевий;
- фіолетовий ;
ятницю - синій ;
- коричневий ;
- жовтий
Якщо ви знаєте , в який день тижня народилися , то цей колір буде у вашому
житті оберегом ! Щоб захистити себе від небажаного стороннього впливу ,
майте при собі хоча б ниточку того кольору , який відповідає вашому дню
тижня .
Колір необхідний для душі , як повітря для тіла. Він впливає на емоційний
стан людини. Вивчення впливу кольорів на свідомість і здоров'я людини
займається наука « Кольоротерапія ».
Гра « Мікрофон » ( Слайд40 ) .
- Уявіть собі , що в кінці уроку до вас підходить журналіст і питає , чому ж
цікавим для вас був урок обслуговуючої праці ? Щоб ви відповіли ? (вчитель
подає учням клубок ниток - уявний мікрофон ) , вони відповідають,
передаючи його один одному.
VII Домашнє завдання . ( Слайд 41).
Підготуватися до наступного заняття . Запитати у мами в який день
народилися.
Бажаю вам , діти , і надалі бути такими ж старанними і наполегливими в
роботі , як під час сьогоднішнього уроку
Використана література та додаткові матеріали для проведення уроку:
1 . Максимова А.В.Азбука в'язання. М: ПК « Алтай » , 1992
2 . Терешкевич Т.А.Рукоділля для дому . М: « Астра », 2001
3 . Журнал : «Попелюшка в'яже ».
4 . Тарасенко С.Ф.Забавні поробки гачком і спицями . М : "Освіта ", 1992
5 . Маргарита Максимова , Марина Кузьміна , Дружні спиці; М ; ЗАТ
видавництво « Ексмо» , 2001р ( серія « Турботи маленької господині » )
6 . Максимова М. Азбука в'язання. М. Легпромбитіздат , 1989
Матеріали сайтів:
1.http :/ / images.yandex.ru
2.http :/ / www.club - rukodelie.ru
3.http :/ / www.uzelok.ru
4.http :/ / domovodstvo.fatal.ru
5.http :/ / www.po4emu.ru
6.http :/ / www.vyazaniye - history.narod.ru
7.http :/ / www.fancy - work.ru
Download