Uploaded by Наталья Шморгуненко.

Виховна година у 2 класі

advertisement
Мета: продовжувати знайомство учнів з творами В.О. Сухомлинського;
формувати у дітей уявлення про те, що добра, чуйна людина завжди до
помагає іншим, поважає, піклується про стареньких, добре ставиться до
рідних і друзів;
навчати учнів оцінювати вчинки головних героїв оповідань, наслідувати
їх позитивні риси, прагнути до самовдосконалення;
розвивати мовлення учнів;
виховувати віру в силу любові, дружби, добра і справедливості.
Обладнання: портрет В.О. Сухолинського, збірки творів В.О.Сухомлинського
«Казки школи під голубим небом», «Вогнегривий коник»,
«Гаряча квітка», картки-блискавки, таблиці, свічечка.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Спалахнула свічечка
Ніжним полум’ям.
Підійди погрітися,
Кому холодно…(Запалюю свічечку)
1.Етична хвилинка.
- Кому б ви хотіли подарувати тепло цього вогнику.
ІІ. Актуалізація знань учнів
1.Перевірка готовності до уроку.
Девізом нашого уроку стануть слова письменника, вченого Павла Білецького
– Носенка :
Думай добре !
Роби добре !
І буде добро !
- Яким повинен бути наш урок?
Урок має бути :




Цікавим
Навчальним
Трохи казковим
Організованим
Ми будемо:
уважні
розумні
активні
кмітливі
2.Фонетична розминка. Щоб ротик був слухняним
Пригадування віршів за методикою ейдетики («Наче вулик наша школа, «Хай
живе наш рідний дім», «Наша Батьківщина»…
3. Проблемне питання
- Які головні слова в цих віршах? (Діти, школа, родина, природа, Батьківщина).
- Прізвище якої людини, на вашу думку може , об’єднати ці слова.
- Так, це прізвище В.О.Сухомлинського.
Сьогодні радо вас вітаю
у світі письменника рідного краю.
Для учнів своїх він твори писав,
бути добрими, чуйними він їх навчав.
ІІІ. Очікування.
- Я сподіваюся, що сьогоднішній урок наш буде уроком радості, добра, творчості.
- А чого ви очікуєте від уроку ? (Відповіді дітей).
IV. Повідомлення теми і мети уроку.
1. Слово вчителя.
- Сьогодні на уроці ми спробуємо з’ ясувати , якою має бути справжня людина : доброю чи злою , жорстокою чи милосердною. А допоможуть нам відповісти на запитання герої творів В.О. Сухомлинського. Ми будемо визначати головні людські цінності , висловлювати думки працювати в парах , групах.
- Дуже мудро говорить народ : «Роби добро –і воно повернеться до тебе. Будеш
робити зло –зло й повернеться до тебе».
- Щира усмішка, добре слово і хоча б краплиночка тепла мають дуже велику
силу. І на сьогоднішньому уроці вони допоможуть нам пройти дорогою добра
за мудрими творами В.Сухомлинського. Тема нашого уроку: «Школа добрих
вчинків».
- А хто ж такий В.О.Сухомлинський?
Розповідають учні
2. Знайомство дітей з автором
Пропоную вам пригадати основні моменти з життя В.Сухомлинського, щось
цікаве і пізнавальне про цю людину.
Про В.Сухомлинського ми знаємо, як про великого педагога, мудрого вчителя і
просто чудову людину.
Учень 1
Народився В.Сухомлинський 28 вересня 1918 р. в с. Василівці в бідній селянській родині.
Учень 2
Крім Василя в сім’ї було ще троє дітей: старший брат Іван, сестра Меланка і
брат Сергій. Як і всі селянські діти, він вчився в рідному селі у школі і закінчив
семирічку, тобто 7 класів.
Учень 3
У 17 років він розпочинає свій педагогічний шлях. Сухомлинський працює вчителем недалеко від рідного села.
Учень 4
В 1948 р. Василь Олександрович стає директором Павлиської середньої школи.
Учень5
Що стосується ставлення до дітей, то він говорив: «Що найголовніше було в
моєму житті? Без роздумів відповідаю: «Любов до дітей».
Ця любов була такою великою, як сонце.
Учень 1
Улюбленою піснею Сухомлинського була «Стоїть гора високая». Послухайте
перший куплет цієї пісні та розгляньте пам’ятники В.Сухомлинського.
Пісня «Стоїть гора високая»
Учень 2
Але пам’ять про педагога живе в наших серцях і донині.
Отже, В.Сухомлинський закликав усіх до добра, творити добро, бо людина починається з добра. Як багато гарних слів можна сказати про добро (Вислови на
дошці).
Вчитель. Зараз я вам загадаю загадки, відгадки будуть головними героями тих
казок, які ви зараз почуєте.
Гострі кігті має В подушки ховає,
Лазить все на плотик,
- А зоветься... (котик).
Пара довгих вушок,
Сіренький кожушок,
Скорий побігайчик,
- А зоветься... (зайчик).
В лісі є кравець чудовий:
Шиє звірям він обнови.
Для ведмедів - кожушки,
Для лисички - сорочки,
Для куничок - рукавички,
А для білочок - спіднички.
Зайцю - валянки на лапки,
І собі пошив піджак,
Хто кравець такий? (їжак)
Вчитель. Послухайте казку В. О. Сухомлинського «Як здивувався Мурко».
Як здивувався Мурко
Був собі у бабусі старий-престарий кіт Мурко. Лежить Мурко проти сонця,
гріється. Заплющивши очі, спить, поклав голову на лапки. Тільки хвостиком
махає, мух відганяє.
На подвір’ї ходило курча. Воно відбилося від квочки й жалібно пищало. Побачивши кота, замовкло. Підійшло тихенько до нього, притулилося й очі закрило.
Тепло йому біля котового кожушка. Мурко відчув, що до нього хтось притуляється. Розплющив очі – курча. І здивувався: та й сміливе ж яке!
Дивиться Мурко на курча, дивується й не знає, що йому робити. Чи налякати
курча, щоб утекло, чи хай собі гріється?
- Чому Мурко здивувався? Чи правильний його вчинок?
Послухайте ще казку
«Зайчик і горобина» .
Засипало снігом землю. Нема чого їсти зайчикові. Побачив зайчик червоні ягоди
на горобині. Бігає навколо дерева, а ягоди — високо. Просить зайчик: «Дай мені, горобино, одне гроно ягідок».
А горобина й каже: «Попроси вітра, він і відірве».
Попросив зайчик вітра. Прилетів вітер, гойдає, трусить горобину. Відірвалося
гроно червоних ягід, упало на сніг. їсть зайчик ягоди, дякує вітрові.
- Хто в цій казці пожалів зайчика?
- Чого навчає вас ця казка? (Допомагати в біді).
Вчитель. От ми повинні запам’ятати, що добра людина потрібна всім.
Слово учителя.
Тридцять два роки він вів свій педагогічний щоденник, а потім його роздуми
у щоденнику ставали книгами. Для наймолодших він написав понад 1500 казок,
новел і легенд, і ми їх читаємо залюбки.
В.О.Сухомлинському належать слова, які є провідною думкою сьогоднішнього
уроку: «Роби добро не тільки тоді, коли тебе бачать люди. Значно більше треба
для того, щоб залишатись людиною тоді, коли тебе ніхто не бачить».
- Як ви розумієте цей вислів? (Відповідь дітей).
- А що таке « добро»? З чим воно асоціюється?
Створення квітника Доброти
На дошці розміщена таблиця
Довіра
чуйність
чесність
щедрість
«Чесноти доброї людини»
– (фіолетовий),
вірність
– (оранжевий)
– (зелений)
взаєморозуміння – (жовтий)
– (голубий)
співчуття
– (синій)
– (рожевий),
повага
– (червоний)
-Діти, у кожного із вас на парті лежать різнокольорові пелюстки відповідає тим
чи іншим чеснотам. Виберіть 4 основних, на вашу думку, понять, які найбільш
притаманні добрій людині. Створіть квітку Доброти.
Діти виготовляють різнокольорову квітку і розміщують її на квітнику Доброти.
Подивіться, як розквітли «квіточки – чесноти», який красивий наш квітник.
Яке ж значення слова «добро»
Добро – гарні і корисні справи, які можна зробити на благо людей.
Чи може людина сказати ,що вона вже все добре зробила. (Ні. Людина ніколи
не повинна зупинятись творити добро. Ви у своєму житті ще зробите дуже багато добра).
Представлення виставки книг В.О. Сухомлинського ).
Сухомлинський В.О.Чиста криниця.
До книжки ввійшли невеликі оповідання видатного педагога і письменника
В.О.Сухомлинського, про те, як діти відкривають для себе навколишній світ,
про взаємовідносини між дітьми, про доброту та чуйність, а також повчальні
казки про природу.
Сухомлинський В.О. Вогнегривий коник.
Ця книга – збірка мудрих і повчальних казок, оповідань, притч, новел, написаних для дітей і дорослих великим українським педагогом і письменником Василем Сухомлинським. Кожна казка, кожне оповідання розповідають читачам
про неповторну красу природи, магічну силу доброти і чуйності у взаєминах
між людьми, пробуджують у нас бажання захистити слабшого, допомогти старшим.
V. Актуалізація читацького досвіду.
1. Слово вчителя.
- Сьогодні ми продовжимо мандрувати по життєвій стежці добра за творами
В.О.Сухомлинського.
2. ГІМНАСТИКА ДЛЯ ОЧЕЙ
Сплять маленькі кошенята
Заплющили оченята.
Прокидайтесь ! Мишки тут !
Очі в правий , в лівий кут !
Гляньте вгору і додолу ,
Ще зробіть очима коло.
Поводіть очима трішки.
Де ж ті мишки?
Де ж ті мишки?
- Про доброту, добро існує багато висловів видатних людей, прислів’ їв.
От і ми поповнимо сьогодні нашу скарбничку мудрості новими прислів’ ями
ГРА «ПОПОВНИ СКАРБНИЧКУ МУДРОСТІ»
Вам треба з’ єднати частини прислів’ я.
-І давайте разом прочитаємо нові прислів’я.
Від теплого слова і лід розмерзає .
Перший крок до добра – не робити зла.
Все красиве на землі від сонця-все добре-від людини.
Милосердя і доброта – це крила, на яких тримається людство.
Добро є добро .Все зрозуміло, але в той же час складно пояснити
Чи зрозуміли ж ви ,що таке добро?
«Вправа « Рюкзачок »
-Вибрати людські чесноти , скласти їх в рюкзак і взяти в життєву дорогу.
Негативні риси скласти у сміттєвий мішечок , зав’язати .Нехай вони ніколи
не торкнуться вашого серця.
Уважність, ненависть ,співчуття, злість ,байдужість,піклування, заздрість, милосердя, жадібність, любов,чуйність ,хитрість.
Методика «Речення з відкритим кінцем».
- Уявіть собі, що у вас є можливість перетворитися у Добро. Закінчіть речення
про свої дії в образі Добра
Я – Добро
Я живу …….
Я роблю …….
Я знаю …….
Я мрію ……..
Я бажаю ……
VІІ. Підсумок уроку
Гра «Мікрофон»
- Чи завжди ви творите добро?
- Добро людина завжди прийде на допомогу іншому.
-Чи приходилось вам надавати допомогу людям?
-Чи вимагали ви плату за допомогу?
- Ви сьогодні гарно працювали, тому добро повертається до вас у вигляді гарних наліпок
Учитель. Кожна людина може бути чарівником і для цього не потрібна чарівна
паличка, достатньо сказати добре слово або зробити добре діло.
- Я всім бажаю добра.
Поверніться один до одного, візьміться за руки і побажайте чогось доброго.
Я хочу закінчити урок віршем Л.Забашти.
Сказав мудрець:
— Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро i вищу правду вiра
Людину відрiзня вiд мавпи і вiд звіра.
Хай оживає істина стара(підійти до дошки, де тема уроку)
Людина починається з добра.
- Тож творіть добро, і воно повернеться до вас!
Download