Кодама пинге сась?

advertisement
Мокшень кяльса урок
Тема урока : «Тундать самац»
Цели урока: 1. Показать красоту весенней природы.
2. Рассмотреть названия птиц в
единственном
и
во
множественном числ
3. Развивать умения составлять словосочетания, предложения и
рассказ по теме.
Оборудование: мультимедийный проектор, картина «Весна», национальный
костюм»
Ход урока.
1.Организационный момент
Приветствие.
- Шумбратада, шабат.
- Шумбрат, Галина Андреевна.
-
Ушедтама минь урокть,
Да минь сембе анок
Ручкась да тетрадкась тяса
Корхтатама мокшень кяльса.
- Тячи тейнек сась лама инжи.
Шумбракстама мархтост. Озатама ладняста и уставатама.
Минь аноктама няфтемс, мзяра минь содатама мокшень кяльса.
II.Закрепление изученного материала.
- Кодама тячи шись?
(Тячи шавши.
Кеветие
мартсь)
- Кодама пингсь моли?
(Моли тунда)
- А кодама пингт тинь содатада?
(Мон содан тяфтама пингт: тяла, тунда, киза, сексе)
- А мзяра пингта кизоса?
(Кизоса ниле пингт)
- А кие азонды тундать кувалма?
(Сась тундась.Ловсь солась Васток-васток штадсь равжа модась.
Шудихть шудерькст. Састь лямбе ширде нармоттне. Синь тиихть
пизот.)
- Кие азонды стихотворения тундать колга ланга?
- Мезьса козя тундась?
(Тундаста шудихть веттне. Ловсь кармась солама. Шинясь эжди.
Менельсь сенем. Лямбе ширде састь нармоттне.)
«Угадай, какое время года».
Пример текста: «Якшама. Моли лов. Шабатне курькснихть конькаса и
нурдоняса. Паксятне и куттне вельхтяфт ловса» «. Монь кудозе цебярь,
валда. Тяса панчфт. Синь сенепт, якстерьхть, тюжа»
Дети должны угадать о каком времени года говорится в тексте.
2. Чтение текста (Под картиной)
(Мон молян паксяв. Тяса покоди монь алязе. Паксяса касы розь,
тозер,
снав,
пинем.
Паксясь
оцю.
Урожайсь
козя.
Паксяса
работайхть комбайнат. Тяса касы кшись.)
IV.Проверка домашнего задания
- А мезе максфоль тиемс кудса?
V.Физминутка
VI.Работа над новой темой.
Слушание стихотворения
Тунда
Ётась тялось. Сась тундась.
Ванды ули мазы майсь.
Сембе нармоттне сайхть меки,
Конат тушендсть лямбе крайс.
- Кодама валхть тинь содасасть?
Как вы думаете как будет называться наш урок
Тема нашего урока «Тундать самац»
Запишите тему урока
(Раздается стук в дверь. Входит девочка в национальном костюме. Дети
задают ей вопросы.)
- Тон кият?
(Мон стирнян)
- Кода тонь лемце?
(Монь лемозе Таня)
- А мзяра теть кизода?
(Тейне кемонь киза)
- А коса тон эрят?
(Мон эрян Мордовияса, Арх-Голицынань велеса)
- А что ты нам хочешь сказать?
(Мон сергедтядезь тинь экскурьсияс ульцяв. )
- Кодама пинге сась?
- Коза лиссть иттне?
- Кода синь щафт?
- Кода кармась валдоптома шись?
- Мезсь кармась солама?
- Мезе тисть иттне?
- Коза нолдась иттне корабльняснон?
- Кодама иттнень мяльсна?
VII. СЛОВАРНАЯ РАБОТА
Шудерькс - ручей,
Лямбе - тепло,
ши(ня) – солнце. день,
валда(оня) – светло,
нармонь - птица,
нармотть- птицы,
лопа - лист,
вяре - вверху,
ала - внизу.
Сязьгата - сорока,
Шякшата - дятел,
Граць - грач,
Псьмар – скворец.
VIII.Закрепление.
1. Беседа по иллюстрации и вопросам в учебнике стр.116 №2
2. Чтение текста.
Тялонда ульсь лама ловда. Сась тундась. Ловсь кармась солама
Шись эжди цебярьста . Веть нинге эрси кельме. Ляйсь нинге эй ала. Лямбе
ширде састь нармоттне. Шуфттнень лангса эвондасть путьконят
- Кода тинь мяленте, мезямань колга кармай текстсь?
(Текстсь кармай тундать колга.)
- А кода тинь шархкодесть?
(Минь ваноськь картинкать)
- Ушедтама кулхцондома тексть.
- Кода тинь арсетяда, видеста шарьхкодесть?
- А тяни лувсаськ текстть фкя фкянь мельге.
- Васенце предложениять …
- Омбоце предложениять…..
- Котоце предложениять.
3. Упражнение в изменении слов по числам:
нармонь - нармотть – нармоттне,
шудерькс – шудерькст – шудерьксне.
4. Послушайте песню и постарайтесь выделить знакомые слова
II. Итог.
- Шабат, минь занятияньке аделави. А кие мяляфцы, кодама
занятияньконь лемоц.
(Тундать самац).
- А кодама од валхт тинь маряде?
- Занятиясь аделавсь. Уледа шумбрат.
III Домашнее задание: №4 стр.117
МОУ «Арх-Голицынская основная
общеобразовательная школа»
Мокшень кяльса урок
Тема урока
«Тундать самац»
Марченкова Г.А.
2011г.
Download