Uploaded by Jacksonovtim

chizmachilikdan-konspekt

advertisement
1- dars
Сhizmachilik
9-”A” 10,09,2018
9-”B” 11,09,2018
9-“V” 8,09,2018
Dars mavzusi: 8-sinfda chizmachilikdan olgan bilimlarni qisqacha takrorlash va umumlashtirish.
Dars maqsadi:
a) talimiy maqsad: Umumiy o`rta ta`lim maktablari chizmachilik kursining mazmuni didaktik
prinsiplardan kelib chiqib, chizmalarni o`qish va bajarish bo`yicha standartlashtirilgan (fazoviy yechimlar
uchun zarur bo`lgan chizma geometriyaning klassik metodlari bularning nazariy asosidir).
b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrabavaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.
s) rivojlantiruvchi maqsad: O`quvchilarning fazoviy tasavvuri hamda grafik tafakkurini rivojlantirish.
DTC talablari:
Bilim: Chizmalarning ahamiyati, tarixi, ishlab chiqarishdagi o`rni va vazifalari.
Ko’nikma: Chizmachilik asboblari, materiallaridan foydalanish va chizmalarni
taxt qilish qoidalari.
Malaka: Chizmalarni taxt qilish qoidalari, chizma qog`ozlarining o`lchamlari formatlari, asosiy yozuv va
hoshiyalar.
Dars turi: Suhbat o’tkazish.
Dars jihozi: Plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.
Foydalanilgan adabiyot:
1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.
2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y
3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.
4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.
Dars rejasi:
I. Tashkiliy qism
-3 daqiqa
II. Uy vazifani takrorlash
– 12 daqiqa
III. Yangi mavzu bayoni
– 15 daqiqa
IV. Darsni mustahkamlash
– 10 daqiqa
V. O’quvchilarni baholash
– 3 daqiqa
VI. Uyga vazifa
- 2 daqiqa
Darsning borishi:
I. Tashkiliy qism:
O’quvchilar bilan salomlashish, davomatni tekshirish.
II. Uy vazifani mustahkamlash.
8-sinfda o’tilgan bilimlarni takrorlash.
III. Yangi mavzu bayoni.
1
1.1-chizma
1.2-chizma (b)
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash.
1. Detalning qaysi ko’rinishi V tekislikda chiziladi?
A. Mahalliy;
B. Chapdan;
C. Ustdan;
D. Bosh (asosiy).
2. Ko’pyoqlikning yoqlari o’zaro kesishgan chizig’I nima deyiladi?
A. Uch;
B. Yasovchi;
C. Qirra;
D. O’q.
V. O’quvchilarni baholash.
VI. Uyga vazifa.
1.2-chizma (b) chizib kelish.
O`IBDO` Xoshimov I
Fan o`qituvchisi: Jo`rayeva S
2
___________________
2- dars
Сhizmachilik
9-”A” 17.09.2018
9-”B” 18.09.2018
9-“V” 15.09.2018
Dars mavzusi: Kesimlar haqida umumiy ma’lumot.
Dars maqsadi: Kesimlar haqida umumiy ma’lumotga ega bo’lish.
a) talimiy maqsad: Kesimlar va qirqimlar yuzasidan o`quvchilarga kengroq bilim berish.
b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrabavaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.
s) rivojlantiruvchi maqsad: O`quvchilarning fazoviy tasavvuri hamda grafik tafakkurini rivojlantirish.
DTC talablari:
Bilim: Kesim va uning turlarini bilish va qo`llay olish.
Ko’nikma: Chizmachilik asboblari, materiallaridan foydalanish va chizmalarni
taxt qilish qoidalari.
Malaka: Detallarning chizmalarida kesimni tasvirlay olish.
Dars turi: Aralash.
Dars jihozi: Plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.
Foydalanilgan adabiyot:
1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.
2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y
3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.
4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.
Dars rejasi:
I. Tashkiliy qism
-3 daqiqa
II. Uy vazifani takrorlash
– 12 daqiqa
III. Yangi mavzu bayoni
– 15 daqiqa
IV. Darsni mustahkamlash
– 10 daqiqa
V. O’quvchilarni baholash
– 3 daqiqa
VI. Uyga vazifa
- 2 daqiqa
Darsning borishi:
I. Tashkiliy qism:
O’quvchilar bilan salomlashish, davomatni tekshirish.
II. Uy vazifani mustahkamlash.
1. Detalning qaysi ko’rinishi V tekislikda chiziladi?
A. Mahalliy;
B. Chapdan;
C. Ustdan;
D. Bosh (asosiy).
2. Ko’pyoqlikning yoqlari o’zaro kesishgan chizig’I nima deyiladi?
A. Uch;
B. Yasovchi;
C. Qirra;
D. O’q.
III. Yangi mavzu bayoni.
3
2.1-chizma.
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash.
1. Nima uchun materiallar kesimida har hil grafik shartli belgilanadi?
2. Metall kesimda qanday grafik belgilanadi?
V. O’quvchilarni baholash.
VI. Uyga vazifa.
1-jadvalni chizib kelish.
O`IBDO`
___________________
Fan o`qituvchisi: Jo`rayeva S
4
Xoshimov
I
9-”A” 24,09,2018
9-”B” 25,09,2018
9-“V” 22,09,2018
Dars mavzusi:Kesim turlari va ustiga qo’yilgan kesimlar. (1-grafik ish.Kesimlar).
Dars maqsadi:Kesimlar haqida bilish.
a) talimiy maqsad: Kesimlar va qirqimlar yuzasidan o`quvchilarga kengroq bilim
berish.
b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va
ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.
s) rivojlantiruvchi maqsad: O`quvchilarning kesim turlari va ustiga qo’yilgan
kesimlar tafakkurini rivojlantirish.
DTC talablari:
Bilim: Chizmalarda frontal, gorizontal, profil, og`ma va mahalliy qirqimni qo`llash.
Ko’nikma: O’quvchilarda kesim turlari va ustiga qo’yilgan kesimlar haqida ko’nikma
hosil qilish.
Malaka: Detallarning chizmalarida kesimni tasvirlay olish.
Dars turi: Aralash.
Dars jihozi: Plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.
Foydalanilgan adabiyot:
1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.
2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y
3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.
4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.
Dars rejasi:
I. Tashkiliy qism
-3 daqiqa
II. Uy vazifani takrorlash
– 12 daqiqa
III. Yangi mavzu bayoni
– 15 daqiqa
IV. Darsni mustahkamlash
– 10 daqiqa
V. O’quvchilarni baholash
– 3 daqiqa
VI. Uyga vazifa
- 2 daqiqa
Darsning borishi:
I. Tashkiliy qism:
O’quvchilar bilan salomlashish, davomatni tekshirish.
II. Uy vazifani mustahkamlash.
1. Nima uchun materiallar kesimida har hil grafik shartli belgilanadi?
2. Metall kesimda qanday grafik belgilanadi?
III. Yangi mavzu bayoni.
3- dars
Chizmachilik
5
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash.
1. Kesim nima maqsadda qollaniladi?
2. Kesimda qirqim yuzasi qanday tasvirlanadi?
3. Kesim yuzasi qanday shtrihlanadi?
V. O’quvchilarni baholash.
VI. Uyga vazifa.
4.3, 4.1-chizmalarni chizish. (1-grafik ish 13-betdagi mashq)
O`IBDO`
Fan o`qituvchisi:Jo`rayeva S
Xoshimov I
6
9-”A”
_______________
9-”B”
_______________
9-“V”
_______________
Dars mavzusi: Qirqimlar ularning chizmalarda belgilanishi va joylashishi.
Dars maqsadi: Qirqimlar ularning chizmalarda belgilanishi va joylashishini o’rganish.
a) talimiy maqsad: . Maktab chizmachilik ta`limi mazmuniga ajratilgan tasvirlash metodiga tegishli
chizmalarni tanlashda, materiallarni texnik va amaliy mohiyati, hayotda qo`llanish ko`lami kengligi
hal qiluvchi rol o`ynashini e`tiborga olish.
b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni
asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.
s) rivojlantiruvchi maqsad: O`quvchilarning qirqimlar ularning chizmalarda belgilanishi va
joylashishi tafakkurini rivojlantirish.
DTC talablari:
Bilim: Qirqimlarni haqida tasavvurga ega bo`lish.
Ko’nikma: Chizmada metall, nometall, yog`och va shisha materiallarning grafik belgilanishini
qo’llash.
Malaka:Chizmalarda ko`rinishning yarmi (bir qismi) bilan qirqimning yarmi (bir qismini)
birlashtirish.
Dars turi: Aralash.
Dars jihozi: Plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.
Foydalanilgan adabiyot:
1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.
2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y
3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.
4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.
Dars rejasi:
I. Tashkiliy qism
-3 daqiqa
II. Uy vazifani takrorlash
– 12 daqiqa
III. Yangi mavzu bayoni
– 15 daqiqa
IV. Darsni mustahkamlash
– 10 daqiqa
V. O’quvchilarni baholash
– 3 daqiqa
VI. Uyga vazifa
- 2 daqiqa
Darsning borishi:
I. Tashkiliy qism:
O’quvchilar bilan salomlashish, davomatni tekshirish.
II. Uy vazifani mustahkamlash.
1. Kesim nima maqsadda qollaniladi?
2. Kesimda qirqim yuzasi qanday tasvirlanadi?
3. Kesim yuzasi qanday shtrihlanadi?
III. Yangi mavzu bayoni.
4- dars
Chizmachilik
7
6.1-chizma
7.1-chizma
qirqimlar tatbiq qilinadi. Qirqimlar detalning ichki va tashqi qiyofasiga qarab qo’llaniladi.
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash.
1. Qirqimning kesimdan farqi nimada?
2. Qirqim yuzasi qanday belgilanadi?
3. Qirqim qanday hosil bo’ladi?
4. Qirqim nima?
A. Faqat kesuvchi tekislikdagi detal tasviri;
B. Fikran tekislik bilan qirqilgan joy tasviri;
C. Faqat kesuvchi tekislikgacha bo’lgan detal tasviri;
D. Tekislik bilan qirqilganda hosil bo’ladigan kesim yuzasi bilan birga tekislik ortidagi detal
qismi qo’shib bajarilgan tasvir.
V. O’quvchilarni baholash.
VI. Uyga vazifa.
6.3-chizma.
“Ko’rildi”____________O`IBDO` Xoshimov I
Fan o`qituvchisi: Jo`rayeva S
9-”A”
_______________
9-”B”
_______________
9-“V”
_______________
Dars mavzusi: Oddiy qirqim va uning turlari.
Dars maqsadi: Oddiy qirqim va uning turlarini o’rganish.
a) talimiy maqsad: . Detallarning chizmalarida qirqimni tasvirlay olish.
b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni
asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.
s) rivojlantiruvchi maqsad: Grafik ta`lim mazmunida bolalarni har tomonlama rivojlantirish va
tarbiyalash uchun O`zbekistonning mustaqillik davri prinsiplaridan biri bo`lgan ajdodlarimiz
qoldirgan ilmiy-nazariy meroslaridan faxrlanish tuyg`ularini tarkib toptirishdan iborat.
DTC talablari:
Bilim: Detallarning chizmalarida qirqimni tasvirlay olish.
Ko’nikma: murakkab qirqimlarni chizmalarda qo`llash.
Malaka: Chizmalarda ko`rinishning yarmi (bir qismi) bilan qirqimning yarmi (bir qismini)
birlashtirish.
Dars turi: Aralash.
Dars jihozi: Plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.
Dars rejasi:
I. Tashkiliy qism
-3 daqiqa
5- dars
Chizmachilik
8
II. Uy vazifani takrorlash
– 12 daqiqa
III. Yangi mavzu bayoni
– 15 daqiqa
IV. Darsni mustahkamlash
– 10 daqiqa
V. O’quvchilarni baholash
– 3 daqiqa
VI. Uyga vazifa
- 2 daqiqa
Darsning borishi:
I. Tashkiliy qism:
O’quvchilar bilan salomlashish.
Davomat.
Darsga hozirlik ko’rish.
II. Uy vazifani mustahkamlash:
Qirqim nima?
A. Faqat kesuvchi tekislikdagi detal tasviri;
B. Fikran tekislik bilan qirqilgan joy tasviri;
C. Faqat kesuvchi tekislikgacha bo’lgan detal tasviri;
D. Tekislik bilan qirqilganda hosil bo’ladigan kesim yuzasi bilan birga tekislik ortidagi
detal qismi qo’shib bajarilgan tasvir.
III. Yangi mavzu bayoni:
7.1-chizma
9.1-chizma
9
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash:
V. O’quvchilarni baholash.
VI. Uyga vazifa: 23-bet, 1-mashq.
9.4-chizma
“Ko’rildi”____________O`IBDO` Xoshimov I
Fan o`qituvchisi: Jo`rayeva S
10
6- dars
Сhizmachilik
9-”A”
9-”B”
9-“V”
Ko’rinishning
birlashtirish. (2soat)
Dars
mavzusi:
__
_______________
_______________
yarmi
bilan
qirqimning
yarmini
Dars maqsadi: Ko’rinishning yarmi bilan qirqimning yarmini birlashtirishni bilish.
a) talimiy maqsad: Maktab chizmachilik ta`limi mazmuniga ajratilgan tasvirlash
metodiga tegishli chizmalarni tanlashda, materiallarni texnik va amaliy mohiyati, hayotda
qo`llanish ko`lami kengligi hal qiluvchi rol o`ynashini e`tiborga olish.
b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy
mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.
s) rivojlantiruvchi maqsad: O`quvchilarning ko’rinishning yarmi bilan qirqimning
yarmini birlashtirish tafakkurini rivojlantirish.
DTC talablari:
Bilim: Chizmalarda ko`rinishning yarmi (bir qismi) bilan qirqimning
yarmi (bir qismini) birlashtirishni bilish.
Ko’nikma: Chizmalarda ko`rinishning yarmi (bir qismi) bilan qirqimning
yarmi (bir qismini) birlashtirish qo`llash.
Malaka: Chizmalarda ko`rinishning yarmi (bir qismi) bilan qirqimning yarmi (bir
qismini) birlashtirish.
Dars turi: Aralash.
Dars jihozi: Plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.
Foydalanilgan adabiyot:
1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.
2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y
3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.
4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.
Dars rejasi:
I. Tashkiliy qism
-3 daqiqa
II. Uy vazifani mustahkamlash
– 12 daqiqa
III. Yangi mavzu bayoni
– 15 daqiqa
IV. Darsni mustahkamlash
– 10 daqiqa
V. O’quvchilarni baholash
– 3 daqiqa
VI. Uyga vazifa
- 2 daqiqa
Darsning borishi:
I. Tashkiliy qism:
O’quvchilar bilan salomlashish.
Davomat.
Darsga hozirlik ko’rish.
II. O’tilgan mavzuni mustahkamlash:
1. Oddiy qirqim qanday hosil qilinadi?
2. Frontal qirqim qanday bajariladi?
III. Yangi mavzu bayoni:
11
IV. Darsni mustahkamlash.
1. Detalning chizmasida yarim ko’rinishni yarim qirqim bilan birlashtirib tasvirlashda
qanday grafik shartliliklar mavjud?
V. O’quvchilarni baholash.
VI. Uyga vazifa: 10.4-chizma.
12
9-”A” _______________
9-”B” _______________
9-“V” _______________
Dars mavzusi: Ko’rinishning yarmi bilan qirqimning yarmini birlashtirish.
Dars maqsadi: Ko’rinishning yarmi bilan qirqimning yarmini birlashtirishni o’rgatish.
a) talimiy maqsad: . Maktab chizmachilik ta`limi mazmuniga ajratilgan tasvirlash
metodiga tegishli chizmalarni tanlashda, materiallarni texnik va amaliy mohiyati, hayotda
qo`llanish ko`lami kengligi hal qiluvchi rol o`ynashini e`tiborga olish.
b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy
mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.
s) rivojlantiruvchi maqsad: O`quvchilarning ko’rinishning yarmi bilan qirqimning
yarmini birlashtirish tafakkurini rivojlantirish.
DTC talablari:
Bilim: Chizmalarda ko`rinishning yarmi (bir qismi) bilan qirqimningyarmi (bir qismini)
birlashtirishni bilish.
Ko’nikma: Chizmalarda ko`rinishning yarmi (bir qismi) bilan qirqimningyarmi (bir
qismini) birlashtirish qo`llash.
Malaka: Chizmalarda ko`rinishning yarmi (bir qismi) bilan qirqimning yarmi (bir
qismini) birlashtirish.
Dars turi: Aralash.
Dars jihozi: Plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.
Foydalanilgan adabiyot:
1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.
2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y
3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.
4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.
Dars rejasi:
I. Tashkiliy qism
-3 daqiqa
II. Uy vazifani mustahkamlash
– 12 daqiqa
III. Yangi mavzu bayoni
– 15 daqiqa
IV. Darsni mustahkamlash
– 10 daqiqa
V. O’quvchilarni baholash
– 3 daqiqa
VI. Uyga vazifa
- 2 daqiqa
Darsning borishi:
I. Tashkiliy qism:
O’quvchilar bilan salomlashish.
Davomat.
Darsga hozirlik ko’rish.
II. O’tilgan mavzuni mustahkamlash:
1. Oddiy qirqim qanday hosil qilinadi?
2. Frontal qirqim qanday bajariladi?
III. Yangi mavzu bayoni:
Chorak qirqim tatbiq qilingan chizmalarda: 1. Ko’rinish va qirqim birlashtirilgan joy
chegaralari detalning simmetriya o’qi, ya’ni shtrih-punktir chiziq orqali ko’rsatiladi. 2.
Detalning ko’rinish (chap) tomonidagi ichki tuzilishini ko’rsatuvchi shtrih chiziqlar
7- dars
Chizmachilik
13
o’chirib tashlanadi. 3. Frontal va profil ko’rinishda qirqim doimo simmetriya o’qining
o’ng tomonida yoki gorizontal qirqimda simmetriya o’qining ostida tasvirlanadi.
10.3-chizma.
IV. Darsni mustahkamlash.
1. Detalning chizmasida yarim ko’rinishni yarim qirqim bilan birlashtirib tasvirlashda
qanday grafik shartliliklar mavjud?
V. O’quvchilarni baholash.
VI. Uyga vazifa:
10.4-chizma.
“Ko’rildi”____________O`IBDO` Xoshimov I
Fan o`qituvchisi: Jo`rayeva S
14
8- dars
Tasviriy san’at
9-”A” _______________
9-”B” _______________
9-“V” _______________
Dars mavzusi: Test sinovi. 1-NI.
Dars maqsadi:Sifatli ta’lim berish.
a) talimiy maqsad: Maktab chizmachilik ta`limi mazmuniga ajratilgan tasvirlash metodiga tegishli chizmalarni
tanlashda, materiallarni texnik va amaliy mohiyati, hayotda qo`llanish ko`lami kengligi hal qiluvchi rol o`ynashini
e`tiborga olish.
b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash
kabi fazilatlarni tarbiyalash.
s) rivojlantiruvchi maqsad: O`quvchilarning ko’rinishning yarmi bilan qirqimning yarmini birlashtirish
tafakkurini rivojlantirish.
DTC talablari:
Bilim: Chizmalarda ko`rinishning yarmi (bir qismi) bilan qirqimningyarmi (bir qismini) birlashtirishni bilish.
Ko’nikma: Chizmalarda ko`rinishning yarmi (bir qismi) bilan qirqimningyarmi (bir qismini) birlashtirish
qo`llash.
Malaka: Chizmalarda ko`rinishning yarmi (bir qismi) bilan qirqimning yarmi (bir qismini) birlashtirish.
Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, eskilarini mustahkamlash.
Dars jihozi: Plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.
Foydalanilgan adabiyot:
1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.
2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y
3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.
4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.
Dars rejasi:
I. Tashkiliy qism
-3 daqiqa
II. Uy vazifani mustahkamlash
– 12 daqiqa
III. Yangi mavzu bayoni
– 15 daqiqa
IV. Darsni mustahkamlash
– 10 daqiqa
V. O’quvchilarni baholash
– 3 daqiqa
VI. Uyga vazifa
- 2 daqiqa
Darsning borishi:
I.
Tashkiliy qism:
O’quvchilar bilan salomlashish.
Davomat.
Darsga hozirlik ko’rish.
II.
O’tilgan mavzuni mustahkamlash:
1. Detalning chizmasida yarim ko’rinishni yarim qirqim bilan birlashtirib tasvirlashda qanday grafik
shartliliklar mavjud?
III. Yangi mavzu:
Ta’limiy testlar:
1. Kesim nima?
A.Detalning faqat kesuvchi tekislik bilan kesilgan joy tasviri.
B.Detalning kesuvchi tekislik bilan kesilgan joy va uning ortidagi detal qismi ham qo’shilgan tasvir.
C. Kesuvchi tekislikgacha bo’lgan detal qismi tasviri.
D.Kesuvchi tekislik ortidagi detal qismi tasviri.
2. Detal tasviridan tashqarida bajarilgan kesim qanday ataladi?
A. Mahalliy. B. Ustiga chizilgan. C. Chiqarilgan. D.Qirqim.
3. Bevosita tasvirning o’zida chizilgan kesim nima deyiladi?
A. Mahalliy. B. Ustiga chizilgan. C. Chiqarilgan. D.Qirqim.
4. Tasvirlararo kesimda kesim konturi qanday chiziqda chiziladi?
A. Ingichka tutash. B.Shtrih. C. Asosiy yog’on tutash. D. Shtrih-punktir.
5. Ustiga chizilgan kesimda kesim konturi kanday chiziqda chiziladi?
A. Ingichka tutash. B. Shtrih. C. Asosiy yo’g’on tutash. D. Ingichka to’lqinsimon.
6. Nima sababdan kesimda kesuvchi tekislik izi uzuq chiziq tarzida tasvirlanmaydi?
A. Kesim turidan qat’iy nazar, unda simmetrik shakl hosil bo’lsa.
B. Kesim turidan qat’iy nazar, unda shakl nosimmetrik bo’lsa.
15
C. Kesim chiqarib tasvirlangan bo’lsa.
D. Kesim tasvirlararo bajarilgan bo’lsa.
7. Qanday hollarda kesuvchi tekislik izi chizilib, u belgilanmaydi?
A. Kesim detal tasvirining ustiga chizilganda
B. Kesim chizmaning istalgan joyida tasvirlanganda.
C. Chiqarilgan kesim shakli simmetrik bo’lganda.
D. Detal tasvirining ustiga chizilgan kesim shakli nosimmetrik bo’lganda.
8. Kesimda kesuvchi tekislik izi uzuq chiziq detal konturiga nisbatan qanday vaziyatni egallaydi?
A. Perpendikular. B. Parallel. C.Og’ma. D. Ayqash.
9. Detal konturi simmetriya o’qiga parallel bo’lmasa, kesuvchi tekislik izi – uzuq chiziq qanday o’tkaziladi?
A. Detal konturiga perpendicular.
B. Detal simmetriya o’qiga perpendicular.
C. Detal konturiga parallel.
D. Detal simmetriya o’qiga parallel.
IV. Darsni mustahkamlash. Test.
V. O’quvchilarni baholash.
VI. Uyga vazifa:Takrorlash.
“Ko’rildi”________________________
9- dars
Chizmachilik
9-”A” _______________
9-”B” _______________
9-“V” _______________
Dars mavzusi: Ko’rinishning qismini qirqimning qismi bilan birlashtirib tasvirlash. (2-soat)
Dars maqsadi: Ko’rinishning qismini qirqimning qismi bilan birlashtirib tasvirlashni o’rgatish.
a) talimiy maqsad: Maktab chizmachilik ta`limi mazmuniga ajratilgan tasvirlash metodiga tegishli chizmalarni
tanlashda, materiallarni texnik va amaliy mohiyati, hayotda qo`llanish ko`lami kengligi hal qiluvchi rol o`ynashini
e`tiborga olish.
b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash
kabi fazilatlarni tarbiyalash.
s) rivojlantiruvchi maqsad: O`quvchilarning ko’rinishning qismini qirqimning qismi bilan birlashtirib tasvirlash
tafakkurini rivojlantirish.
DTC talablari:
Bilim: Chizmalarda ko`rinishning yarmi (bir qismi) bilan qirqimning yarmi (bir qismini) birlashtirishni bilish.
Ko’nikma: Chizmalarda ko`rinishning qismini qirqimning qismi bilan birlashtirishni chizmalarda qo`llash.
Malaka: Ko’rinishning qismini qirqimning qismi bilan birlashtirib tasvirlash.
Dars turi: Aralash.
Dars jihozi: Plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.
Foydalanilgan adabiyot:
1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.
2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y
3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.
4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.
Dars rejasi:
I. Tashkiliy qism
-3 daqiqa
II. Uy vazifani mustahkamlash
– 12 daqiqa
III. Yangi mavzu bayoni
– 15 daqiqa
IV. Darsni mustahkamlash
– 10 daqiqa
V. O’quvchilarni baholash
– 3 daqiqa
VI. Uyga vazifa
- 2 daqiqa
Darsning borishi:
I. Tashkiliy qism:
O’quvchilar bilan salomlashish.
Davomat.
Darsga hozirlik ko’rish.
II. O’tilgan mavzuni mustahkamlash:
1. Detal konturi simmetriya o’qiga parallel bo’lmasa, kesuvchi tekislik izi–uzuq chiziq qanday o’tkaziladi?
A. Detal konturiga perpendicular.
B. Detal simmetriya o’qiga perpendicular.
C. Detal konturiga parallel.
16
D. Detal simmetriya o’qiga parallel.
III. Yangi mavzu bayoni:
11.1-chizma
IV. Darsni mustahkamlash.
11.2-chizma
V. O’quvchilarni baholash.
VI. Uyga vazifa:11.4-chizma 1- mashq.
“Ko’rildi”________________________
17
9- dars
Chizmachilik
9-”A”
9-”B”
9-“V”
Dars mavzusi: Ko’rinishning qismini qirqimning qismi bilan birlashtirib
tasvirlash. (grafik ish 3)
Dars maqsadi:Кесимвақирқимчизмаларнитўғритасвирлайолади;
a) talimiy maqsad: Maktab chizmachilik ta`limi mazmuniga ajratilgan tasvirlash
metodiga tegishli chizmalarni tanlashda, materiallarni texnik va amaliy mohiyati,
hayotda qo`llanish ko`lami kengligi hal qiluvchi rol o`ynashini e`tiborga olish.
b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va
ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.
s) rivojlantiruvchi maqsad: O`quvchilarning predmet ko’rinishning qismini
qirqimning qismi bilan birlashtirib tasvirlash tafakkurini rivojlantirish.
Chizmalarda ko`rinishning yarmi (bir qismi) bilan qirqimning yarmi (bir qismini)
birlashtirishni bilish. Chizmalarda ko`rinishning qismini qirqimning qismi bilan
birlashtirishni chizmalarda qo`llash. Ko’rinishning qismini qirqimning qismi
bilan birlashtirib tasvirlash.
Dars turi: Aralash.
Dars jihozi: Plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.
Foydalanilgan adabiyot:
1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.
2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y
3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.
4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.
Darsning borishi:
I. Tashkiliy qism:
O’quvchilar bilan salomlashish.
Davomat.
Darsga hozirlik ko’rish.
II. O’tilgan mavzuni mustahkamlash:
III. Yangi mavzu bayoni:
18
11.3-chizma
IV. Darsni mustahkamlash.
1. Detal konturi simmetriya o’qiga parallel bo’lmasa, kesuvchi tekislik izi–
uzuq chiziq qanday o’tkaziladi?
A. Detal konturiga perpendicular.
B. Detal simmetriya o’qiga perpendicular.
C. Detal konturiga parallel.
D. Detal simmetriya o’qiga parallel.
V. O’quvchilarni baholash.
VI. Uyga vazifa: 11.6-chizma,2-mashq.
“Ko’rildi”_________ Xoshimov I
19
11- dars
Chizmachilik
9-”a” 19.11.2018
9-”b” 20.11.2018
9-“V” 17.11.2018
Dars mavzusi: Murakkab qirqimlar.
Dars maqsadi:Кесим ва қирқим чизмаларнитўғри тасвирлай олади;
a) talimiy maqsad: Maktab chizmachilik ta`limi mazmuniga ajratilgantasvirlash
metodiga tegishli chizmalarni tanlashda, materiallarni texnik va amaliy mohiyati,
hayotda qo`llanish ko`lami kengligi hal qiluvchi rol o`ynashini e`tiborga olish.
b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va
ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.
s) rivojlantiruvchi maqsad: O`quvchilarning jismlarni murakkab qirqimlar
tafakkurini rivojlantirish.
Murakkab qirqimlarni chizmalarda qo`llashni bilish. Chizmalarda ko`rinishning
qismini qirqimning qismi bilan birlashtirishni chizmalarda qo`llash.
Murakkab qirqimlarni chizmalarda qo`llash.
Dars turi: Aralash.
Dars jihozi: Plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.
Dars metodi: an`anaviy
Foydalanilgan adabiyot:
1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.
2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y
3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.
4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.
Darsning borishi:
I. Tashkiliy qism:
O’quvchilar bilan salomlashish.
Davomat.
Darsga hozirlik ko’rish.
II. O’tilgan mavzuni mustahkamlash:
1. Detal konturi simmetriya o’qiga parallel bo’lmasa, kesuvchi tekislik izi–
uzuq chiziq qanday o’tkaziladi?
A. Detal konturiga perpendicular.
B. Detal simmetriya o’qiga perpendicular.
C. Detal konturiga parallel.
D. Detal simmetriya o’qiga parallel.
III. Yangi mavzu bayoni:
Ko’pincha detalning ichki ko’rinishini bitta kesuvchi tekislik orqali ko’rsatib
bo’lmaydi. Bunday holatlarda ikkita va undan ortiq tekislikdan foydalanishga
to’g’ri keladi.
Detalni bittadan ortiq tekislik orqali kesish natijasida hosil bo’lgan qirqim
murakkab qirqim deyiladi. Murakkab qirqimning pog’onali va siniq qirqim turlari
mavjud.
Pog’onali qirqim. Detalni bir-biriga parallel bo’lgan tekislik bilan kesish
natijasida hosil qilingan qirqim pog’onali qirqim deyiladi (12.1-chizma). Bu yerda
20
A, A tekisliklar hosil qilgan qirqimlar o’zaro parallel, lekin chizmada (12.1chizma, b) qirqimlar bitta tekislikka keltirilgan, ya’ni qo’shilgan holda yahlit
tasvirlanadi. Chizmada qirqimning oddiy yoki murakkabligini A-A yozuv orgali
bilib bo’lmaydi. Qirqim turi ustki ko’rinishida kesim chizig’iga qarab aniqlanadi.
Chizmada ikkita tekislik orqali hosil bo’lgan qirqim bitta tekislik kesib o’tgandek
bir tomonlama shtrihlanadi.
12.1-chizma.
IV. Darsni mustahkamlash.
1. Qanday qirqim murakkab qirqim deb ataladi?
2. Murakkab qirqimning qanday ko’rinishlari mavjud?
V. O’quvchilarni baholash.
VI. Uyga vazifa:12.4- mashq.
“Ko’rildi”_________ Xoshimov I
21
9-”a” 26.11.2018
9-”b” 27.11.2018
9-“V” 24.11.2018
Dars mavzusi: Murakkab siniq qirqim.
Dars maqsadi:Maktab chizmachilik ta`limi mazmuniga ajratilgan tasvirlash
metodiga tegishli chizmalarni tanlashda, materiallarni texnik va amaliy mohiyati,
hayotda qo`llanish ko`lami kengligi hal qiluvchi rol o`ynashini e`tiborga olish.
a) talimiy maqsad: Chizmalarda kesimlar va qirqimlarni bajarish hamda
belgilashning asosiy qoidalarini bilish.
b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va
ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.
s) rivojlantiruvchi maqsad: Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning
fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik,
loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi. Murakkab siniq qirqimlarni chizmalarda
qo`llashni bilish. Chizmalarda ko`rinishning qismini qirqimning qismi bilan
birlashtirishni chizmalarda qo`llash.Murakkab siniq qirqimlarni chizmalarda
qo`llash.
Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali
o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.
Dars jihozi: Plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.
Foydalanilgan adabiyot:
1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.
2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y
3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.
4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.
Darsning borishi:
I. Tashkiliy qism:
O’quvchilar bilan salomlashish.
Davomat.
Darsga hozirlik ko’rish.
II. O’tilgan mavzuni mustahkamlash:
1. Qanday qirqim murakkab qirqim deb ataladi?
2. Murakkab qirqimning qanday ko’rinishlari mavjud?
III. Yangi mavzu bayoni:
12- dars
Chizmachilik
13.1-chizma.
22
IV. Darsni mustahkamlash.
Siniq qirqimda kesuvchi tekisliklar o’zaro qanday joylashgan bo’ladi?
V. O’quvchilarni baholash.
VI. Uyga vazifa:
Uyga vazifa:
1-mashq (13.2-chizma).
“Ko’rildi”____Xoshimov I
23
9-”a” 3.12.2018
9-”b” 4.12.2018
9-“V” 1.12.2018
Dars mavzusi: Aksonometrik proyeksiyalarda qirqimlarni tasvirlash. (2soat)
Dars maqsadi:Maktab chizmachilik ta`limi mazmuniga ajratilgan tasvirlash
metodiga tegishli chizmalarni tanlashda, materiallarni texnik va amaliy mohiyati,
hayotda qo`llanish ko`lami kengligi hal qiluvchi rol o`ynashini e`tiborga olish.
a) talimiy maqsad: Chizmalarda kesimlar va qirqimlarni bajarish hamda
belgilashning asosiy qoidalarini bilish.
b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va
ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.
s) rivojlantiruvchi maqsad: Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning
fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik,
loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi. Aksonometrik proyeksiyalarda qirqimlarni
tasvirlashni qo`llay olish. Aksonometrik proyeksiyalarda qirqimlarni tasvirlashni
chizmalarda qo`llash. Aksonometrik proyeksiyalarda qirqimlarni tasvirlashni
bajara olish.
Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali
o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.
Dars jihozi: Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.
Foydalanilgan adabiyot:
1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.
2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y
3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.
4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.
Darsning borishi:
I. Tashkiliy qism:
O’quvchilar bilan salomlashish.
Davomat.
Darsga hozirlik ko’rish.
II. O’tilgan mavzuni mustahkamlash:
Siniq qirqimda kesuvchi tekisliklar o’zaro qanday joylashgan bo’ladi?
Savol javob o`tkazib faol qatnashgan o`qubchilar baholanadi.Uyga vazifalarni
tekshirib baholash.
III. Yangi mavzu bayoni:
13- dars
Chizmachilik
24
IV. Darsni mustahkamlash.
Aksonometriyada qirqim nima uchun qo’llaniladi?
V. O’quvchilarni baholash.
VI. Uyga vazifa:14.1-chizma.
“Ko’rildi”_________ Xoshimov I
25
9-”a” 10.12.2018
9-”b” 11.12.2018
9-“v”
.12.2018
Dars mavzusi: Aksonometrik proyeksiyalarda qirqimlarni tasvirlash. (2soat)
Dars maqsadi:Maktab chizmachilik ta`limi mazmuniga ajratilgan tasvirlash
metodiga tegishli chizmalarni tanlashda, materiallarni texnik va amaliy mohiyati,
hayotda qo`llanish ko`lami kengligi hal qiluvchi rol o`ynashini e`tiborga olish..
a) talimiy maqsad: Chizmalarda kesimlar va qirqimlarni bajarish hamda
belgilashning asosiy qoidalarini bilish.
b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va
ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.
s) rivojlantiruvchi maqsad: Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning
fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik,
loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi. Aksonometrik proyeksiyalarda qirqimlarni
tasvirlashni qo`llay olish. Aksonometrik proyeksiyalarda qirqimlarni tasvirlashni
chizmalarda qo`llash. Aksonometrik proyeksiyalarda qirqimlarni tasvirlashni
bajara olish.
Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali
o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.
Dars jihozi: Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.
Foydalanilgan adabiyot:
1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.
2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y
3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.
4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.
Dars rejasi:
I. Tashkiliy qism
-3 daqiqa
II. Uy vazifani mustahkamlash
– 12 daqiqa
III. Yangi mavzu bayoni
– 15 daqiqa
IV. Darsni mustahkamlash
– 10 daqiqa
V. O’quvchilarni baholash
– 3 daqiqa
VI. Uyga vazifa
- 2 daqiqa
Darsning borishi:
I. Tashkiliy qism:
O’quvchilar bilan salomlashish.
Davomat.
Darsga hozirlik ko’rish.
II. O’tilgan mavzuni mustahkamlash:
Aksonometriyada qirqim nima uchun qo’llaniladi?
III. Yangi mavzu bayoni:
14- dars
Chizmachilik
26
Detalning qirqilgan yuzalari izometriyada 14.2-chizma, a dagi kabi shtrihlanadi. O
dan x, y va z o’qlarga bir xil masofalar OA=OB=OC tarzida
IV. Darsni mustahkamlash.
Aksonometriyada kesim yuzalari qaysi tartibda shtrihlanadi?
V. O’quvchilarni baholash.
VI. Uyga vazifa:1-mashq (14.3-chizma).
“Ko’rildi”_________Xoshimov I
27
9-”A” 17.12.2018
9-”B” 18.12.2018
9-“V” 15.12.2018
Dars mavzusi: Kesim va qirqim talab qiladigan detallarning eskizini chizish.2nazorat ishi.
Dars maqsadi:Maktab chizmachilik ta`limi mazmuniga ajratilgan tasvirlash
metodiga tegishli chizmalarni tanlashda, materiallarni texnik va amaliy mohiyati,
hayotda qo`llanish ko`lami kengligi hal qiluvchi rol o`ynashini e`tiborga olish.
a) talimiy maqsad: Chizmalarda kesimlar va qirqimlarni bajarish hamda
belgilashning asosiy qoidalarini bilish.
b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va
ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.
s) rivojlantiruvchi maqsad: Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning
fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik,
loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi. Kesim va qirqim talab qiladigan
detallarning eskizini chizishni qo`llay olish. Kesim va qirqim talab qiladigan
detallarning eskizini chizishni bilish. Kesim va qirqim talab qiladigan detallarning
eskizini chizishni bajara olish.
Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali
o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.
Dars jihozi: Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.
Foydalanilgan adabiyot:
1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.
2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y
3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.
4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.
Darsning borishi:
I. Tashkiliy qism:
O’quvchilar bilan salomlashish.
Davomat.
Darsga hozirlik ko’rish.
II. O’tilgan mavzuni mustahkamlash:
1. Aksonometriyada qirqim nima uchun qo’llaniladi?
2. Aksonometriyada kesim yuzalari qaysi tartibda shtrihlanadi?
III. Yangi mavzu bayoni:
15- dars
Chizmachilik
28
IV. Darsni mustahkamlash.
1. Eskiz qanday chizma?
2. Eskizlar qanday chiziladi?
3. Eskizlarda kesim va qirqimlar nima uchun qollaniladi?
V. O’quvchilarni baholash.
VI. Uyga vazifa:Takrorlash.
“Ko’rildi”__________Xoshimov
29
9-”a” 24.12.2018
9-”b” 25.12.2018
9-“v” 22.12.2018
Dars mavzusi: Eskiz chizish bo’yicha amaliy mashg’ulot va texnik rasm chizish.
(4-garafik ish. Detalning eskizi va uning texnik rasmini izometrik yoki
dimetriyada bajarish.)
Dars maqsadi:Maktab chizmachilik ta`limi mazmuniga ajratilgan tasvirlash
metodiga tegishli chizmalarni tanlashda, materiallarni texnik va amaliy mohiyati,
hayotda qo`llanish ko`lami kengligi hal qiluvchi rol o`ynashini e`tiborga olish.
a) talimiy maqsad:Sodda buyumlarning chizmasi, eskizini bajarish va o`qiy olish.
b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va
ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.
s) rivojlantiruvchi maqsad: Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning
fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik,
loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi. Sodda detallarning eskizi va texnik
rasmlarda qirqimlar, kesimlarni qo`llash.Kesim va qirqim talab qiladigan
detallarning eskizini chizishni bilish.sodda detallarning eskizi va texnik rasmlarda
qirqimlar, kesimlarni bajara olish.
Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali
o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.
Dars jihozi: Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.
Foydalanilgan adabiyot:
1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.
2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y
3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.
4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.
Dars rejasi:
I. Tashkiliy qism
-3 daqiqa
II. Uy vazifani mustahkamlash
– 12 daqiqa
III. Yangi mavzu bayoni
– 15 daqiqa
IV. Darsni mustahkamlash
– 10 daqiqa
V. O’quvchilarni baholash
– 3 daqiqa
VI. Uyga vazifa
- 2 daqiqa
Darsning borishi:
I. Tashkiliy qism:
O’quvchilar bilan salomlashish.
Davomat.
Darsga hozirlik ko’rish.
II. O’tilgan mavzuni mustahkamlash:
1. Eskiz qanday chizma?
2. Eskizlar qanday chiziladi?
3. Eskizlarda kesim va qirqimlar nima uchun qollaniladi?
III. Yangi mavzu:
16- dars
Chizmachilik
30
IV. Darsni mustahkamlash.
Texnik rasm qanday bajariladi?
V. O’quvchilarni baholash.
VI. Uyga vazifa:
17.3-chizma.
O`lBDO`
Qurbonova N
31
Скачано с www.znanio.ru
32
Download