Uploaded by Nadia Militei

1 proiect didacticsubstantivul 2024

advertisement
PROIECT DIDACTIC
Unitatea:
Data:
Clasa: a V-a
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura românǎ
Profesor:
Unitatea de învățare: Pe strada mea
Tema: Substantivul. Noțiuni generale
Tipul lecţiei: reactualizare a cunoștințelor
Durata: 50 de minute
Competenţe generale/ Competenţe specifice:
1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi
producerea textului oral
1.4. Realizarea unei interacţiuni verbale cu doi interlocutori, folosind strategii simple de
ascultare activă și manifestând un comportament comunicativ politicos faţă de
interlocutor(i);
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri
3.3. Analizarea constantă a propriului scris/a unor texte diverse din punctul de vedere al
corectitudinii, al lizibilităţii, al coerenţei şi al clarităţii;
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise
4.2. Aplicarea achizițiilor lexicale și semantice de bază, în procesul de înțelegere și de
exprimare corectă a intențiilor comunicative;
4.4. Respectarea normelor ortografice și ortoepice în utilizarea structurilor fonetice,
lexicale și sintactico-morfologice în interacțiunea verbală;
4.5. Utilizarea competenței lingvistice în corelație cu gândirea logică/analogică, în
procesul de învățare pe tot parcursul vieții.
Competente vizate/ Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
a) Cognitive:
Cl: să definească substantivul;
C2: să identifice felul substantivelor;
C3: să precizeze categoriile gramaticale specifice substantivului (număr, gen);
C4: să explice ortografia unor substantive.
b) Psihomotorii: CPI: să utilizeze corect spațiul caietului, al fișelor de lucru;
c) Afective: CAI : să manifeste spirit de colegialitate și cooperare in cadrul echipei;
CA2: să participe cu interes la activitate;
CA3: să se autoevalueze corect, dovedind astfel obiectivitate.
1
Strategia didactică:
a) Metode și procedee: învățarea prin cooperare. învățarea prin descoperire. exercițiul,
conversația. problematizarea, jocul didactic, chestionar de autoevaluare.
b) Mijloace de învățământ: fișă de lucru, fișe de autoevaluare, tabla, caiete notițe, material
c) Forme de organizare a activității: activitate individuală, activitate in perechi, activitate
frontală.
d) Resurse și managementul timpului.
- spațiu de lucru: sala de clasă;
- capacități normale de învățare ale elevilor;
- cunoștințele lor anterioare;
- timpul de învățare: 50 de minute.
Modalități de evaluare:
- evaluare frontală;
- evaluare formativă;
- evaluare orală;
- evaluare prin calificative;
- chestionar de autoevaluare.
Bibliografie:
1.*** Curriculum National - Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura
română, clasele V— VIII, București, 2017;
2. Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba și literatura română —
învâtământ primar și gimnazial, Ministerul Educației și Cercetării, 2002;
3. Sâmihăian, Florentina, Dobra, Sofia, Halaszi, Monica, Davidoiu-Roman, Anca, Limba și
literatura română - manual pentru clasa a V -a, Editura Art Educațional, București, 2017;
2
1.
Etapele lecţiei
C.V.
Nr.
crt.
Moment organizatoric
Timp
Scenariul didactic
CA2
1’
2.
3.
Verificarea temei
scrise, a cunoştinţelor
anterior însuşite şi
captarea atenţiei
Anunţarea temei şi a
obiectivelor
CA2
CA3
CA2
10’
2’
CA2
Dirijarea învǎţǎrii
şi
obţinerea
performanţelor
4.
C1
CA2
30’’
Conţinutul învăţării
Strategia didactică
Metode şi
procedee
Mijloace de
învăţământ
Se asigură condiţiile necesare
defăşurării optime a activităţii: conversația
asigurarea
liniştii,
pregătirea
materialului didactic.
Se verificǎ tema cantitativ; se
corecteazǎ eventualele greşeli.
Elevii prezintă proiectele realizate
acasă: Casa mea cu sentimente. Se
citesc și câteva texte descriptive.
conversația
Profesorul anunţǎ tema şi
obiectivele lecţiei: Substantivul. conversaţia
Noțiuni generale.
Se rezolvă un prim exercițiu din
materialul PPT, în urma căruia conversaţia
elevii vor identifica și vor preciza
ce denumesc substantivele.
Vor descoperi astfel și își vor
învățarea
reaminti definiția substantivului.
prin
Elevii, împărțiți în perechi, descoperire
primesc fișa de lucru (Anexa 1Anexa CES-2).
exerciţiul
Evaluare
Forma de
organizare
activitate
frontală
Proiecte
individuale
activitate
frontală
formativă,
frontală,
orală
material PPT
caiete
activitate
frontală
material PPT
activitate
frontală
caiete
observarea
sistematicǎ a
elevilor
3
CP1
CA3
C2
C3
CA2
C4
CA2
Rezolvă exercițiile propuse și
desemnează un reprezentant care
exercițiul
va prezenta pentru întreaga clasă
rezolvarea.
Prin exercițiu, conversație și
problematizare, elevii își vor problematiaminti clasificarea substantivelor
zarea
în funcție de criteriul înțelesului și
al structurii.
explicaţia
Sunt
fixate
schematic
principalele
categorii
gramaticale ale substantivului:
genul și numărul. Se marchează
desinențele de singular și plural.
Elevii vor aplica informațiile în învǎţare prin
exerciții din manualul digital.
descoperire
Elevii
vor
răspunde
la
întrebarea: De ce credeți că e
învățăm despre substantiv?, fiind
învǎţarea
ghidați să descopere că e
prin
important să știm cum să ne descoperire
exprimăm corect, atât în scris, cât
și oral. Se rezolvă exerciții de
ortografiere a substantivelor.
Se realizeazǎ astfel reactualizarea
practică
și
teoretică
a
substantivului.
Noțiunile teoretice și exemplele
activitate în
perechi
material PPT
activitate
frontală
manualul
digital
caiete
aprecierea
rǎspunsurilor
elevilor
evaluare
formativǎ
activitate
individuală
aprecierea
rǎspunsurilor
elevilor
4
aferente se notează în caiete.
Asigurarea retenţiei şi
a transferului de
cunoştinţe
CA3
7’
5.
CA3
Asigurarea feedback-ului se
realizează prin 3 exerciții de
evaluare a noțiunilor discutate pe conversaţia
parcursul orei (slide 14) și reluarea
obiectivelor (slide 15).
Se fixeazǎ tema: slide 16.
Elevii primesc un chestionar de
explicaţia
autoevaluare (Anexa 3), pe care îl
completeazǎ.
Se fac aprecieri legate de
chestionar
modul şi gradul de participare a
de
elevilor la lecţie, de calitatea rǎsautoevaluare
punsurilor, aprecieri generale şi
individuale.
material PPT
activitate
frontalǎ
evaluare
frontalǎ
autoevaluare
fişe de autoevaluare
activitate
individualǎ
aprecierea
rǎspunsurilor
elevilor prin
note sau / şi
calificative
5
6
Anexa 1
Lucrați în echipă cu colegul de bancă. Completați cu substantive fișa de mai jos.
Câștigă echipa care în cinci minute scrie mai multe substantive.
Ape
Orașe
Țări
Prenume
Nume de
animale
Sărbători
7
Anexa 2
l. Transcrie în dreptul imaginii, ce denumește fiecare substantiv:
casă
ferestre
Cenușăreasa
8
2. Colorează cu roșu caseta din dreptul imaginii în care apare denumit un singur obiect și
cu albastru imaginea in care apar denumite mai multe obiecte:
3. Transcrie textul:
„Într-o zi, micuțul Claudio se juca la poarta casei, când pe stradă trecu un om foarte
bătrân, cu ochelari de aur, care mergea adus de spate și sprijinindu-se într-un baston; și taman
când trecu prin fața porții bastonul îi căzu.
Claudio se repezi să-l ridice și i-l întinse bătrânului, care-i spuse zâmbind:
— Mulțumesc, n-am nevoie. Mă descurc și fără. Dacă-ți place, păstrează-l!"
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
9
Anexa 3
AUTOEVALUARE
OBSERVAŢIILE
PROFESORULUI
Mi-a plăcut cel mai mult...............................
Nu mi-a plăcut …………………………….
Pot sǎ rǎspund la o întrebare despre..............
Mai am o întrebare despre .........................
Eu îmi dau nota……....... şi sunt ...........
10
Download