Uploaded by komarsvetaal

Hod-uroka (1)

advertisement
Тэма: Квадратныя ўраўненні
Мэта ўрока :
1) абагульніць і сістэматызаваць веды вучняў па вывучанай тэме ;
Задачы ўрока:
1)
ажыццявіць праверку ведаў вучняў па найбольш важных
раздзелах вывучанай тэмы ; спрыяць трываламу засваенню
матэрыяла;
2)
развіваць навыкі самастойнай работы; лагічнае мысленне ;
увагу , агульнавучэбныя ўменні;
3)
прывіваць любоў да матэматыкі ; выхоўваць сумленнасць ў
ацэнцы сваіх ведаў, ўзаемапавагу ; матэматычную культуру
Абсталяванне :
мультымедыйны праектар, слайдовая прэзентацыя, карткі для
правядзення рэфлексіі, карткі з заданнямі на адпаведнасць,
карты
выніковасці вучняў, тэсты
Ход урока:
I.Арганізацыйны момант.
- Добры дзень, рабяты! Я вельмі рада вас бачыць і спадзяюся на
пладатворную работу н ауроку
Калі я рыхтавалася да сенняшняга ўрока, я натыкнулася на адну цікавую
гісторыю: некалькі дзесяцігоддзяў назад у Амерыцы была аб’яўлена прэмія
таму аўтару, які напіша кнігу “Як чалавек без матэматыкі жыў”. Прэмія
засталася не выдадзеннай. Як выдумаеце чаму? (Адказы вучняў). Так,вы
праўду кажаце, ні адзін з аўтараў не змог даказаць, што матэматыка
чалавеку не патрэбна, ніхто не змог уявіць жыццё чалавека без прымянення
якіх-небудзь матэматычных ведаў. Вось і нам сення на уроку не абыйсціся
без азначаных ведаў і ўменняў.
Сення ў нас апошні ўрок па тэме “Квадратныя ўраўненні” Якія задачы
вы ставіце перад сабой?
А правілы на ўроку будуць такія : кожны з вас мае магчымасць
атрымаць адзнаку за рабрту на уроку, выконваючы тыя заданні, якія я вам
падрыхтвала. У кожнага з вас на парце ляжыць карта выніковасці, дзе вы
будзеце фіксаваць свае поспехі
Карта выніковасці вучня 8 класа___________________________________
Віды работы
Дамашняя работа
Віды квадратных ураўненняў
Максімальная
колькасць балаў
Набраная
колькасць балаў
Заданне на адпаведнасць
Работа ў парах
Самастойная работа
Актыўнасць на ўроку
Вынік
(Максімальная колькасць балаў запаўняецца настаўнікам)
Гатовы? Пачнем?
II. Прараверка дамашняга задання.
)
1
варыян
т
2
варыян
т
3
варыян
т
Уравнения
х2- 3х – 10 = 0
х2 – 7х + 10 = 0
х2 – 6х + 8 = 0
х2 – 3х - 4 = 0
х2 – 1 = 0
х2 – 3х + 2 = 0
х2 + х - 6 = 0
х2 + 5х + 6 = 0
х2 + 4х + 4 = 0
х2 + х - 2 = 0
4х2 – 4х = 0
-2х2 – 4х = 0
Ответы
(-2; 5)
(2; 5)
(2; 4)
(-1; 4)
(-1;1)
(2; 1)
(2; -3)
(-2; -3)
(-2; -2)
(1; -2)
(1; 0)
(-2; 0)
- Пастаўце сабе ў карту выніковасці столькі балаў колькі супала
адказаў.
III.Асноўная частка урока
1) Вусны лік
- Я прапаную вам паіграць у дзцячую гульню «Знайдзі лішняе». Вам
неабходнау кожнайгрупе ураўненняў выбраць лішняе і растлумачыць свой
выбар(слайд)
.
Ураўненні
Адказы
2
1 група 2х + 4х – 7 = 0
Лішняе трэцяе ўраўненне,
2
9х – 6х + 9 = 0
так як яно з’яўляецца
2
няпоўным ураўненнем
5х – 2х = 0
2
7х + 10х - 9 = 0
2 група 3х2 – 6х = 0
-х2 + 9 = 0
2х2 + 5х = 0
х2 - 6х - 7 = 0
3 група х2 - 3х + 4 = 0
-5х2 - х + 1 = 0
х2 + 6х + 7 = 0
х2 + 5х + 12 = 0
4 група х2 + 5х - 7 = 0
2х2 - 6 х + 1 = 0
2х2 – х + 9 = 0
2х2 + 4х + 5 = 0
Лішняе
чацвёртае
ўраўненне, так як яно
з’яўляецца
поўным
квадратным ураўненнем
Лішняе другое ўраўненне,
так як яно непрыведзенае
квадратнае ўраўненне
Лішняе першае ўраўненне,
так як яно прыведзенае
квадратнае ўраўненне
- Паколькі гаворка ў нас аб квадратных ураўненнях, давайте вспомним,
какие уравнения называются квадратными?
- А якія віды ўраўненняў вы ведаеце?
- Цяпер давайце праверым, наколькі добра вы ўмееце вызначыць віды
квадратных ураўненняў. Вашай увазе прапануецца тэст, у якім трэба
вызначыць від пяці ўраўненняў. Насупраць кожнага ўраўнення вы ставіце
«плюс» у той калонцы, якому віду яно належыць
2) Тэст
1 варыянт
Ураўненні
поўнае
няпоўнае
прыведзена непрыведзенае
е
поўнае
няпоўнае
прыведзена непрыведзенае
е
𝑥2 + 8х+3=0
6𝑥2 + 9= 0
𝑥2 – 3х = 0
-𝑥2 + 2х + 4 = 0
3х + 6𝑥2 +7 = 0
2 варыянт
Ураўненні
𝑥2 + 8х =0
6𝑥2 + 9 х – 7 =0
𝑥2 – 3х + 15= 0
-𝑥2 - 3х + 14 =0
3𝑥2 -6х = 0
- Абмяняйцеся сваімі тэстамі з суседам па парце. Палічыце колькасць
правільных адказаў і вынікі заняссіце у карту выніковасці
3) Заданне на адпаведнасць.
- З відамі ўраўненняў мы разабраліся і прыйшоў час паўтарыць тэорыю
па нашай тэме . Прапаную вашай увазе заданне на адпаведнасць. Неабходна
злучыць стрэлкамі пачатак і канец сказаў.
Квадратнае ўраўненне
гэта ўраўненне віду…
–
а =1
Квадратнае
ўраўненне
будзе няпоўным, калі…
Д>0
Квадратнае
ўраўненне
будзе прыведзеным,калі…
Ліку с
Квадратнае ўраўненне мае
2 карані, калі…
Д<0
Квадратнае ўраўненне мае
1 корань. калі…
а𝑥2 + bх + с = 0
Квадратнае ўраўненне не
мае каранёў,калі…
Д=0
У
прыведзеным
квадратным
ураўненні
здабытак каранёў роўны…
b = 0, с = 0
4)Работа ў парах
- Тэорыю мы паўтарылі, алк як казаў А.В.Сувораў: «Тэорыя без
практыкі мертвая», па гэтаму прапаную вам наступнае заданне – увага на
экран – працуючы ў парах вам неабходна скласці ўраўненні па яго
каэфіцыентах і рашыць іх (Вучні, працуючы у парах робяць адпаведныя
запісы ў сшытках . Пасля заканчэння адведзенага часу, 4 вучні выходзяць да
дошкі і рашаюць атрыманыя ўраўненні. У карту выніковасці заносяць
столькі балаў колькі правільна рэшаных ураўненняў)
5) Фізпаўза
6) Самостоятельна работа
- Мы паўтаралі асноўныя моманты пройдзенай тэмы і на заканчэнні
ўрока – самастойная работа у выглядзе тэста. (заданні на друкаваных лістах
ляжаць на партах)
Тэст.
Варыянт 1.
Якое з прапанаваных ураўненняў з’яўляецца квадратным ураўненнем?
1.
А. 8х² + 4 – х³ = 0
Б. 4х – 9 + 2х² = 0
В. 2х³ – 5х² + 1 = 0
Г. х² + 1/х – 2 = 0
Якія з лікаў -2, -1, 3, 5 з’яўляецца коранем ураўнення?
4х² – 11х – 3 = 0 ?
2.
А. -1
Б. -2
В. 3
Г. 5
Чаму роўна сума каранёў ураўнення?
7х² - 19х + 4 = 0
3.
А. 4/7
Б. -4/7
В. -19/7
Г. 19/7
Якое з прапанаваных квадратных ураўненняў не мае каранёў?
4.
А. 4х² – 3х – 4 = 0
Б. х² + 4х + 3 = 0
В. 9х² + 6х + 1 = 0
Г. 5х² – х + 1 = 0
5. Чаму роўна сума квадратаў каранёў ураўнення?
х² ( х - 4 ) – ( х - 4 ) = 0
А. 4
Б. 18
В. 16
Г. 6
6. Пры якіх значэннях параметра р квадратнае ўраўненне
2х² – 7х + 3р = 0 мае толькі адзін корань?
А.Няма такіх значэнняў.
Б. 49/12
В. 49/24
Г. -49/24
Тэст.
Варыянт 2.
1. Якое з прапанаваных ураўненняў з’яўляецца квадратным ураўненнем?
А. 16х² +7 – х³ = 0
Б. 5х – 9 + 3х² = 0
В. 4х³ – 6х² + 1 = 0
Г. х² + 3/х – 8 = 0
2. Якія з лікаў -2, -1, 3, 5 з’яўляецца коранем ураўнення?
5х² + 8 х – 4 = 0 ?
А. -1
Б. -2
В. 3
Г. 5
3. Чаму роўна сума каранёў ураўнення?
9х² - 17х + 4 = 0
А. 4/7
Б. -4/7
В. -19/7
Г. 17/9
4. Якое з прапанаваных квадратных ураўненняў не мае каранёў?
А. 4х² – 3х – 4 = 0
Б. х² + 4х + 3 = 0
В. 5х² – х + 1 = 0
Г. 9х² + 6х + 1 = 0
5. Чаму роўна сума квадратаў каранёў ураўнення?
х² ( х - 3 ) – ( х - 3 ) = 0
А. 4
Б. 18
В. 11
Г. 6
6. Пры якіх значэннях параметра р квадратнае ўраўненне
2х² – 7х + 3р = 0 мае толькі адзін корань?
А. Няма такіх значэнняў.
Б. 49/12
В. 49/24
Г. -49/24
(Пасля таго, як вучні справіліся з заданнем, адказы праецыруюцца на
экран. Вучні параўноўваюць адказы і заносяць вынікі ў карту выніковасці.)
IV.Падвядзенне вынікаў
- Рабяты, падлічыце колькасць балаў, якія вы набралі, і пастаўце сабе
адпаведную адзнаку. (На экране табліца пераводу балаў ў адзнаку)
V.Дамашняе заданне
- Ребята, у вас осталась не использована еще одна карточка, возьмите ее
– это ваше домашнее задание
VI.Рэфлексія
_ Наш урок падыходзіць да канца. І ў заключэнні ўрока я хачу вам
расказаць адну прытчу.
Ішоў мудрэц, а насустрач яму тры чалавекі , якія везлі пад гарачым
сонцам каляскі з камянямі для будаўніцтва. Мудрэц спыніў іх і задаў
кожнаму па пытанні. У першага спытаўся : "Што ты рабіў цэлы дзень ?» .
Той з ухмылкай адказаў , што цэлы дзень вазіў гэтыя праклятыя камяні. У
другога спытаў: «А што ты рабіў цэлы дзень ?» Той адказаў: «Я
добрасумленна выконваў сваю працу» А трэці ўсміхнуўся, яго твар
засвяціўся радасцю і задавальненнем : "а я прымаў удзел у будаўніцтве
храму"А цяпер няхай кожны з вас сам ацэніць сваю працу на ўроку. Перад
вамі табліца з малюнкамі. Выберыце сабе той , які , па -вашаму думку,
характарызуе ступень удзелу на ўроку. Хто працаваў як першы чалавек , г.зн.
вырашаў ўвесь ўрок гэтыя незразумелыя раўнання? - 1 малюнак. Хто
працаваў як другі чалавек , г.зн. добрасумленна вырашаў усе раўнання? - 2
малюнак. Хто працаваў як трэці чалавек, г.зн. прымнажаць свае веды? - 3
малюнак
- Мне хочацца спадзявацца, што першы малюнак не выбраў ніхто
- Дзякуй за урок! Усяго добрага!
Download