Uploaded by dudka900

Конспект заняття "В гості до дерев"

advertisement
Конспект заняття:
«В гості до дерев»
Мета: Ознайомити дітей з особливостями різних видів дерев, взаємозв'язком
рослин з оточуючим середовищем (вода, сонце - світло, тепло); виховати
емоційно-позитивне, бережне ставлення до рослин, навчити бачити їх красу і
неповторність.
Матеріали та обладнання: Оформити листи дітям від господаря стежки
Боровичка (тексти листів наводяться нижче). Кожен лист повинен бути
написаний на аркуші паперу, який нагадує по формі листя дерев, в гості до яких
відправляться діти. Ці листи перед заняттям (діти не повинні про це знати)
вивішуються на відповідні дерева тропи. Біля дерев поставити лійки або відерця
з водою, покласти у них лопатки. На дерево, яке знаходиться в кінці стежки,
повісити баранки та цукерки - сюрприз Боровичка, нагорода дітям за виконання
завдання.
Під час заняття діти будуть дарувати деревам подарунки -підготувати їх
разом з дітьми. Кожен подарунок має функціональне значення: дитина повинна
вміти пояснити, для чого і навіщо вона дарує дереву саме такий подарунок.
Варіанти подарунків: кормушка для птахів, які рятують дерево від гусениць;
краплинка води (з паперу), щоб дерево могло напитися; сонечко (малюнок), щоб
надавати тепло та розмальовувати листя у зелений колір; дощовий черв'як, який
переробляє опале листя, рихлить грунт під деревом і робить її родючою; грунт у
мішечку, щоб дерево краще росло, - і т.д. Можливі різні варіанти подарунків,
важливо лише те, щоб вони мали екологічний зміст і були виготовлені за участю
дітей. Крім цього, вирізати із зеленого паперу невеликі листки дерев, в гості до
яких підуть діти. Ці листки також прив'язати до нижніх гілок дерев на стежині.
Хід заняття
Вихователь: Діти! Сьогодні господар стежки - старичок -Боровичок
запросив нас у гості і приготував сюрприз. Ось який лист він нещодавно нам
надіслав:
Лист старичка-Боровичка: ( читати)
Вихователь: Ну що, діти, підемо по стежці? Хто знає, де у нас росте горобина?
Давайте пошукаємо на її гілках листа.
Діти знаходять листа, вихователь знімає його з гілки та читає. По ходу
читання діти виконують завдання горобини.
Діти дарують горобині подарунки і знімають з дерева паперові листочки.
Після вручення подарунків діти йдуть шукати наступне дерево -березу.
Вихователь: Діти, давайте привітаємося з березою, вона нас також чекала,
листа приготувала, (діти обіймають березу, а вихователь достає листа з гілки і
читає його).
Вихователь допомагає дітям достати з дерева паперові листочки, пропонує
напоїти березу, взрихлити землю під нею, щоб її корінці краще дихали.
Діти дарують березі свої подарунки і крокують у гості до наступного дерева
- липі. Вони знаходять на ній листа, який зачитує вихователь.
Вихователь: Діти, а ми ж з вами також приготували липі подарунки,
давайте їх вручимо. (Діти по-черзі дарують дереву подарунки, пояснюючи
(своїми словами) їх значення. Наприклад:
-Я дарую тобі птаха (фігурка з паперу). Вона буде тобі другом і врятує від
гусениць.
-Я дарую тобі сонечко, нехай воно світить ярко-ярко, зігріває тебе.
-Я дарую тобі краплинку води, нехай вона напоїть та умиє тебе.
-Я дарую тобі зелені листочки, нехай у тебе їх виросте багато-багато, вони
будуть шуміти, а я прийду послухати шум і сховаюся під ними від жаркого
сонця.
-Я дарую тобі годівничку. Нехай до тебе прилетить багато твоїх друзів –
птахів.
-Я дарую тобі землю - грунт, щоб ти краще росла, нехай вона кормить та
поїть тебе.
Вихователь: Діти, я гадаю, ми з вами виконали всі завдання, і Боровичок
повинен бути нами задоволений. Але де ж він?
Із-за дерева з'являється Боровичок і проводить гру.
Гра «Ми - дерева»
Боровичок: Ну, діти, порадували ви старичка! Бачу я, що і дерева тепер
гілочками по-іншому гойдають, настрій у них гарний. А як ви гадаєте, цікаво
бути деревами? Хочете спробувати? Зараз я перетворю всіх вас у дерева (робить
чарівний рух). Ваша шкіра перетворюється у кору, а руки - у гілки. Підніміть
свої руки - гілки, пошелестіть, пошуміть - чуєте, який вітер налетів? (Діти
виконують рекомендації Боровичка). Розставте ноги по ширше - це росте ваше
коріння, воно тримає вас у землі, дає воду, їжу. Ах, які чудові деревця виросли
на моїй стежці! Навіть шкода вас перетворювати назад. Але час вам знову стати
маленькими діточками (робить чарівний рух і дерева перетворюються у дітей) і
відправитися в подорож.
Боровичок: Ось і закінчується, діти, наша сьогоднішня подорож.
Сподобалося вам? А що більш за все сподобалося? (Слухає відповіді дітей). А
зараз - мій сюрприз! Як ви гадаєте, на яких деревах ростуть цукерки та баранки?
В моєму царстві є такі дерева. Пошукайте їх, нещодавно на одному дереві
виросли ці чарівні плоди! А я піду і відпочину, прощавайте!
(Діти шукають дерево, а потім йдуть у групу їсти ласощі).
Лист липи:
«Я, велика стара липа, дуже рада вашому приходу,
оскільки дуже люблю гостей. Давайте привітаємося,
обійміть мене міцно-міцно. (Діти беруться за руки
навкруги стовбура). Погляньте, яка я велика! Ну ж бо,
давайте поміряємося силою: спробуйте витягнути мене із
землі. (Діти намагаються це зробити). Хто з нас сильніше?
Є в мене ще сила!
А зараз дайте відповідь на моє питання: що ж мене у землі
так міцно тримає? (Діти відповідають). А для чого мені ще
моє коріння потрібне? (Щоб брати із землі воду, «їжу»).
Якщо ви правильно відповіли, полийте мене, мені дуже
хочеться пити. (Діти виконують прохання липи). Спасибі,
діти, я тепер так добре себе почуваю! Доторкніться до мене
руками, погладьте мою кору руками і скажіть, яка вона гладенька чи шершава? Мокра чи суха? Тепла чи
прохолодна? (Діти виконують і ці прохання). Якщо ви,
діти, на всі мої питання відповіли правильно, я подарую
вам свої листочки. (Вихователь знімає з дерева паперові
листочки і роздає їх дітям).
Лист берези:
«Дорогі діти! Нарешті ви до мене прийшли, я так вас
чекала, так гілками гойдала, листочками шелестіла,
щоб ви мене почули. Я вам також подарую свої
листочки, але спочатку виконайте мої бажання і
завдання.
Погладьте мою кору, понюхайте її і скажіть: чим з
горобиною схожі, а чим відрізняємося? А як ви узнали,
що ми з горобиною - дерева? Можливо, ми травинки?
Доведіть мені, що я - дерево! (Діти пояснюють, що у
дерева один стовбур, він твердий, а у кущів - багато
стовбурів, які ростуть із землі. У травинок не буває
таких великих дерев'янистих стволів, як у дерев. Нехай
діти покажуть березі кущ, який росте поруч з нею).
І ще у мене прохання до вас, діти. Дуже ми, берези,
полюбляємо слухати про себе пісня та вірші.
Порадуйте мене своїми віршиками. (Діти водять
навкруг берези хоровод, співають пісні, розповідають
вірші).
Спасибі вам, діти, за все! Візьміть мої листки на
пам'ять. Приходьте до мене ще, не забувайте мене!
Ваша берізка.»
Лист старичка-Боровичка:
«Дорогі мої маленькі друзі! Я дуже
радий, що ви не забуваєте мене і
приходите в гості до мене і моїх дерев. Я,
господар чарівної стежки, запрошую вас в
подорож, в кінці якого вас чекає сюрприз.
А для того, щоб його отримати, треба
відгадати мої загадки-завдання і виконати
прохання дерев. Оскільки дерева на моїй
стежці теж особливі, чарівні. Ось я і
попросив їх придумати для вас завдання.
Ви знайдете їх у листах, а листи - на
деревах: липі, березі, горобині. Я чув, що
і ви для моїх дерев приготували
подарунки, вони їх дуже чекають. Отже в
подорож! Бажаю вам вдачі. А я сховаюся
і буду за вами спостерігати. Якщо ви все
зробите
правильно,
то
вийду,
поспілкуюся з вами.
Ваш старичок-Боровичок.»
Лист горобини:
«Добрий день діти! Дуже рада вашому візиту, і хочу, щоб ви мене погладили.
(Діти виконують прохання горобини). Я люблю, коли мене гладять, і не люблю
коли б'ють по стовбуру палицею, або царапають кору ножем. Мені теж буває
боляче і образливо, коли до мене погано ставляться. (Діти обстежують кору
горобини, відповідають на питання вихователя). Подивіться вгору на мої
гілочки, які вони гарні. На них вже понабухали бруньки і скоро з'являться
листочки. Які птахи до мене прилітають? А як ви гадаєте , чому вони мене
люблять?(Ягоди горобини -їжа для багатьох птахів). Діти, а ви куштували мої
ягоди? Я їх всім дарую восени, всіх радую. А чи знаєте ви про мене вірші?
(Діти розповідають віршики про горобину). І ще у мене прохання: спробуйте
паличкою, чи твердий грунт піді мною. (Діти виконують прохання горобини;
якщо грунт твердий, то поливають його).
І нарешті моє останнє запитання: Як ви гадаєте черв'яки, які повзають в землі
піді мною, мої друзі, або вороги? (Діти відповідають, що дощові черв'яки їдять
старе листя, комочки землі, земля стає кращою, -значить вони друзі).
Ну, діти, ви молодці! Беріть мої подарунки - листочки і не забувайте про мене.
Ваша горобинушка.»
Download