Uploaded by kira.kira210290

57 11 .Environm

advertisement
Малосевастянівська ЗОШ І-ІІІ ст.
Відкритий урок
з англійської мови
з теми:
«
Environmental
Protection»
В 11 КЛАСІ
2014-2015 н.р.
Учитель: Пачесюк Н.Ф.
1
План – конспект уроку в 11 класі
Дата:
Тема: Захист навколишнього середовища
(Environmental Protection )
Мета: систематизувати
знання учнів
про основні проблеми навколишнього
середовища
та шляхи їхнього розв’язання;
узагальнити практичні навички використання вивченої лексики та граматики;
удосконалювати навички усного мовлення та аудіювання;
практикувати у вживанні модальних дієслів should, must в усному мовленні;
розвивати вміння аналізувати процеси, що відбуваються в навколишньому
середовищі та робити узагальнювальні висновки; розвивати пізнавальні інтереси
учнів;
виховувати розуміння актуальності проблеми забруднення, сприяти розвитку
бажання зберегти планету та види, які її населяють, розвивати активну
громадянську позицію учнів.
Обладнання: учнівські презентації про забруднення навколишнього середовища,
ілюстрація із зображенням девізу уроку, відеозапис кліпу М.Джексона
“Earth
Song”,аудіозапис вірша Davies “Nature”, відеозапис про забруднення
навколишнього середовища, слайди із завданнями до уроку 1-4,роздатковий
матеріал до уроку.
Тип уроку: узагальнення й систематизація знань (із використанням ІКТ)
План.
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Організаційний момент.
Привітання.
2. Повідомлення теми та очікуваних навчальних результатів.
3. Мотивація навчальної діяльності.
Перегляд відеосюжету про навколишнє забруднення.
Визначення девізу уроку.
4.Уведення в іншомовну атмосферу.
Слухання аудіозапису вірша Davies ”Nature”
ІІ. Основна частина.
1.Аудіювання.Слухання та перегляд відеокліпу M.Jackson “The EARTH”
Виконання завдань під час перегляду. Обговорення відеокліпу.
2. Говоріння. Перевірка домашнього завдання.
Перегляд учнівських презентацій про забруднення навколишнього середовища
Виступи учнів.
ІІІ. Завершення уроку.
1.Підбиття підсумків уроку.
Робота з прислів’ями.
Побудова речень за таблицею.
2. Домашнє завдання, інструктаж.
3. Оцінювання.
2
Plan.
І.Getting ready for the lesson.
1. Greeting.
T: Good morning boys and girls! I am glad to see you!
2 Teachers introduction into the topic.
T: Today we have an unusual lessons. We’ll speak about such vital problem as nature
protection.So the theme of our lesson is “Environmental Protection”
( writing the date)
We’ll revise the vocabulary and you’ll express your thoughts and opinions on the
suggested topic in the forms of presentations.
3. Motivation of the topic.
T:The topic of discussion is really interesting to everyone.You know that our land is our
home. Unfortunately, today our planet is in danger. We, humans, cut forests, kill
animals, destroying their natural habitat, pollute everything around us: air, water, land.
The intensive development of science, industry and chemistry has made the
pollution
of the environment a global problem of our century.
The protection of the environment is our main job.
I propose to take the motto of our lesson “ Look after this planet, it’s the
only
one we have”
4. Warming up the activities
Reciting the poem.
T: We live on a wonderful planet. Earth is not only our planet, it is our home. Look
around.Nature surround us. It is very beautiful.
What is our life without nature? I fully agree with the Davies, the poet, who expressed
his feeling in his poem “Nature”. Listen!
(listening)
Really, a poor life this is if we live outside of natural world. Yet, we are constantly
destroying our home.
ІІ. Main part of the lesson.
1. Listening.Watching the videoclip by M.Jackson
T:It is interesting to know that not only scientists but also musicians and artists are also
worried about our planet and using the language of art try to attract people’s attention
to environmental problems.
So, you are going to watch a videoclip by a famous singer M.Jackson “Earth Song”
and discuss the main environmental issues which are reflected in it.
(The “Earth Song” sounds as a call to all people of the world to be utited and save the
world)
a)Pre-watching task
T:Well, before watching the video let’s remember some useful phrases
that we need to share impressions. Look at the handouts and mach
phrases with their Ukrainian equivalents.
........................................................
T: Look through the questions for discussion.
3
(pupils reread the questions)
b)Watching the video and doing tasks.
c)After-watching activities:
1. Working with the table “Match”.
T: Describe the most shoking from your point of you scenes.(
Slide1)
2. Discussion.
T: Answer the questions.(Slide 2)
3. Grammar practice. (Slide 3)
T: What revising some grammar? Look at the slide, put the words in
the correct order and name the tense form of the verbs in each
sentense.
2.Speaking.Discussion pupil’s presentations.
T:It’s high timet o check your hometask. It was your task to prepare presentation on the
environmental problems.So, let’s watch them.
............................................................................
T: To summarize the ideas of your presentations I want you to read and translate this
quotation:
Only when the last tree has died,
The last river has been poisoned,
The last fish has been caught,
We’ll realize that we can’t eat money.
ІІІ.Summary of the lesson
1.Summary
a)T: Our short discussion is over. I’m sure you are real friend of our planet. I hope our
lesson will help us to be more active in ecological movement.
T: Match English proverbs to the Ukrainian ones.
(Slide 4)
b) Make up sentenses using the table.
( Slide 5)
c) Read and translate the sentences on the stripes of paper.
2. Hometask.
To write an essay “How can I change my own environment for the better”
3. Evaluation.
T: Thank you very much for your presentations and your activity at the lesson. I was greatly
impressed with your answers. They were brilliant. You showed your excellent
knowledge
of the topic.
So your marks are…..
4
Додатки
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Questions for discussion:
Which environmental problems are presented in the video?
Name 9 species of animals you have seen.
What is their natural habitat?
Which of them are endangered?
Why are they threatened with death?
What’s the main idea (message) of the video?
Put the sentenses in the correct order:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
are / down / The / falling / heavens.
we / What / to / have / word /done / the?
are / Now / know / we /don’t / I / where.
To / have / dust / We / kingdoms / turned.
Wher e / wrong / did / go / we?
trust / lost / Have / their /we?
5
Match English proverbs to the Ukrainian ones:
English proverbs
Ukrainian proverbs
1. The nation that destroys its soil, destroys
itself. (F.Rroosevelt)
a) Не плюй у криницю, бо прийдеш до неї
пити водицю.
2.Look after your planet, its the only one we
have. (Prince Philip of Britain)
b) Нація, яка руйнує свої землі, знищує
себе.
3. Regard Heaven as your Father, Earth as
your Mother and all the things as your
Brothers and Sisters. (Native American
Proverb)
c) Мати планета Земля показує нам
червоне світло застереження. “Будьте
обережними!”- каже вона. Піклуватися
про свою планету – це піклуватися про
свій власний дім.
4. The frog doesn’t drink up the pond in
which he lives. (Indian proverb)
d) Подивіться на свою планету, вона
єдина.
5. Mother planet is showing us the red
warning light – be careful – she is saying.
To take care of the planet is to take care of
your own house. (The Dalai Lama)
e) Добрим світ створив Творець,
Сонце – спільний наш Отець,
а Земля, звичайно,- Мати,
треба Землю зберігати!
Make up sentences using should or musn’t.
What should (mustn’t) people do to protect nature?










save as much water as possible
destroy the ozone layer
recycle paper, bottles and clothers
pick up wild plants from the Red Book
use public transport as often as you can
clean rivers and springs
plant trees and flowers
take care of nature
feed birds and animals
leave electric lights, TV turned on if you are not using them
Read and translate the sentences: (завдання на стрічках паперу)
1. Throw away less trash.
2. Use products that won’t stay forever in the Earth.
3. Love birds, insects and animals, help them to survive.
4. Plant trees and flowers everywhere every year.
5. Save the unique wildlife.
6. Try to ride a bike.
7. Tell your family and friends more about pollution.
8. Learn more about the environment; stay up-to-date.
9. Join a group to stop pollution.
10. Create different kinds of purification systems.
11. Avoid using Pesticides.
12. Try to burn a smaller quantity of fossil fuels.
13. Avoid using nuclear weapon.
14. Care about Mother-Nature as well as it cares about us.
15. Use Recycling systems.
6
7
Download