Дизайн і технології. Тема: День людей похилого віку. «Поважаймо старість і словом, і ділом». Виготовлення поробокподарунків бабусям і дідусям. Мета: розповісти про необхідність шанобливого ставлення до літніх людей; виховувати любов і турботливе ставлення до людей похилого віку; розвивати загальнолюдські чесноти; Обладнання. ребус,прислів’я,мультфільм, розмальовка, плакати на дошці. Форма проведення: бесіда Хід заняття: І. Вступна частина. 1. Привітання. Пролунав дзвінок, Починаємо урок. Працюватимем старанно, Щоб почути у кінці, Що у нашім 3-м класі Діти — просто молодці. 2. Повідомлення теми і мети уроку. - Дорогі, діти, хто зможе прочитати чарівне слово? 7Я ( сім’я ) (ребус на дошці) - Які асоціації виникли у вас з цим словом ? Якби молодість знала, як швидко мине, то не втратила б жодну хвилину. Не впустила жорстокість у серце своє, цінувала кохану людину. Якби старість могла полетіти, мов птах. Несподівано виросли крила. Мандрувала б вона по далеких світах, та лиш може літати у мріях. Адже молодість - сила, а старість - знання! В поєднанні вони є безцінні! - Як ви думаєте, про кого ми будемо сьогодні говорити на виховній годині? (Про літніх людей) - Ця тема обрана не випадково. 1 жовтня відзначається день людей похилого віку. Люди старшого покоління – досвідчені, мудрі, добрі. Сьогодні вони для вас, просто дідусі й бабусі. Але сядьте біля них, поговоріть з ними, і вам відкриються сторінки їхнього життя. А це – історія кожної сім’ї, історія нашого народу. - Так хто ж такі люди похилого віку? (учні відповідають на питання) -Так діти, люди похилого віку - це люди старшого покоління – досвідчені, мудрі, добрі. ІІ. Основна частина. 1. Вступне слово вчителя. День літньої людини - свято чисте і світле, свято літніх батьків, бабусь і дідусів, день, коли ми віддаємо їм свою любов, повагу і вдячність. - У рамках Дня людей похилого віку проводяться безкоштовні концерти, благодійні вистави, кіносеанси, вечори відпочинку, конкурси художньої самодіяльності та спортивні змагання серед літніх людей. З виходом на пенсію життя не закінчується, а лише дає можливість нарешті реалізувати себе в тому, на що раніше не вистачало часу і з успіхом застосувати свої таланти, мудрість і інтелект. 2.Гра "Як би я вчинив ..." Умова гри . Якщо хтось з вас вчинить те, що я називаю, то ви плескаєте у долоні, якщо ні - то нічого не робите. 1. Якщо стоїть брудний посуд вдома , я допоможу його помити. 2. Якщо вдома коли хтось буде відпочиває, я буду галасувати. 3. Якщо мені дідусь запропонує посадити деревце, я з великим задоволенням йому допоможу. 4. Якщо в транспорті я побачу стареньку людину, я обов’язково поступлюся місцем. 5. Якщо мене попрохають про допомогу, я відмовлюсь, тому що в мене багато особистих справ. 6. Я завжди буду любити своїх батьків та рідних. - Бачу, що ви готові робити добрі вчинки. 3.Тест "Хвилинка для роздумів”. Якщо хочете знати про те, як ви ставитеся до людей похилого віку та чи виховані ви діти, досить дати відповідь "так" чи "ні" на запропоновані запитання. Якщо "так" — поставте (+), якщо "ні" —(-). — Чи знаєте ви день народження своїх дідуся і бабусі? — Чи вітаєте своїх дідусів і бабусь із днем народження? — Чи соромитеся ви вдома, у гостях, у театрі подавати бабусі пальто, дати руку, коли виходите з транспорту? — Батьки пригощають тебе тістечком, шоколадкою. Чи завжди ти ділишся з своїми дідусем і бабусею? — Чи допомагаєш своїм дідусеві та бабусі у господарській роботі? — Чи хоч раз допомагав стареньким перейти дорогу, донести кошик чи підняти якусь річ? — Якщо ти дуже гарний онук чи гарна онучка, знаки повинні стояти в такій послідовності: ( + + - + + + ). Якщо картина вийшла зовсім протилежна, ти повинен серйозно задуматись над тим, якою людиною ростеш. Якщо ж тільки дещо не співпадає, не засмучуйся. Справу можна виправити, будь тільки уважним до своїх близьких. Можна реально творити добро своїми повсякденними справами. Усім потрібно берегти літніх людей і піклуватися про їх добре життя на схилі літ. 4.Мультфільм «Онук прийшов до бабусі» 1.Діти ,ви подивилися мультфільм.Про що він? 2.Чи правильно повів себе хлопчик , коли прийшов до бабусі? 3.А як ви поводите себе у гостях Бабусі? 4.Чи не будете ви себе так поводити? ІІІ. Підсумок заходу 1.Підсумкова бесіда - Поясніть прислів’я: «І старість не страшна, коли молоді допоможуть». - Подумайте, чим молоді люди можуть допомогти старим, а старі - моло дим. (Наприклад: старі люди можуть дати мудру раду, навчити терпіння тощо. Молоді люди можуть подарувати людям похилого віку увагу, турботу, добре слово тощо). - Тож даруйте своїм рідним, сусідам, людям похилого віку радість і турботу, доброту й милосердя. ⁃ Діти,що ви запам'ятали з цієї виховної години? ⁃ А що вам сподобалось? Діти, коли зостанетеся ви наодинці зі своїми бабусями і дідусями, притуліться до них міцно і візьміть в свої рученята їхні шорсткі долоні, натруджені мозолями, і притисніть до себе. Бо прийде час, коли захочеться відчути їх біля себе, вилізти до них на коліна, попросити вибачення за щось погане, зроблене чи сказане, а обізватися вже не буде до кого. 2.Домашнє завдання. - А зараз я попрошу вдома вас зробити домашнє завдання. Я вам роздам розмальовки бабусі та дідуся, а ви розмалюйте їх в дома та подаруйте їм. 3. Прощання. Не скупіться на теплі слова, Бо у світі так мало тепла. Встигни добре слово сказати, Допоки живеш у рідній хаті. -Допобачення!