Uploaded by Artem Portyanko

urok z vikoristannjam metodu proektiv.kristalichni

advertisement
Тема уроку. Практична робота 1. Дослідження фізичних властивостей речовин з
різними типами кристалічних ґраток.
Мета: Формувати вміння характеризувати фізичні властивості речовин за типом кристалічних ґраток і видом хімічного зв’язку за даними особистих спостережень .
Формувати навички самостійної роботи, орієнтації в інформаційному просторі,
формулювати відповідні висновки. Дотримуватися правил поведінки у хімічному
кабінеті та правил безпеки під час роботи з лабораторним посудом та обладнанням.
НЗЛ: Здоров′я і безпека. Ініціативність і підприємливість. Екологічна безпека і сталий
розвиток
Тип уроку: практична робота
Форми роботи: евристична бесіда, хімічний експеримент.
Обладнання: моделі кристалічних ґраток, склянка з водою, скляна паличка, спиртівка, тримач для пробірок, зразки речовин з різними типами кристалічних ґраток
( графіт, цукор, сіль - калій сульфат ).
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
На попередніх уроках ми вивчали типи хімічних зв’язків, ознайомилися з типами кристалічних ґраток. То ж ви зрозуміли та як застосувати набуті знання в житті ви продемонструєте, виконавши практичну роботу.
Тож, повторимо саме головне. Пригадайте, які типи зв’язку існують в природі між хімічними елементами у складних та простих речовинах?
Повторення проведемо у формі гри « Вірю –не вірю»
У мене в руках кілька папірців із різними твердженнями. Ви по черзі витягуєте папірець, зачитуєте твердження і відповідаєте, коментуючи свою відповідь.
1. Йонний зв’язок виникає між йонами (так)
2. Йони – це нейтральні частинки (ні).
3. Йони – це заряджені частинки (так ).
4. Ковалентний зв’язок буває двох типів – полярний і неполярний( так ).
5. Ковалентний полярний зв’язок утворюється між атомами з однаковою електронегативністю (ні).
6. Ковалентний неполярний зв’язок утворюється між атомами одного і того ж неметалу
(так).
7. Ковалентний неполярний зв’язок утворюється між атомами з різною електронегативністю (ні).
8. NaCl – сполука з йонним зв’язком (так).
9. О2 – сполука з ковалентним полярним зв’язком (ні).
10. HCl –сполука з йонним зв’язком (ні).
11. Сполуки з йонним типом хімічного зв′язку мають йонну кристалічну ґратку.
12. Сполуки з ковалентним типом хімічного зв′язку мають тільки молекулярну кристалічну ґратку.
13. металічна кристалічна гратка характерна для речовин утворених неметалами.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Девіз уроку: Все пізнається в порівнянні. Від аналізу до структури, а від
неї – до властивостей і застосування».
ІІІ. Повторення правил техніки безпеки
Бесіда – діалог.
ІV. Виконання практичної роботи
На екрані смарт дошки таблиця
Криста лічна
гратка
Частинки,
що утворюють
гратку
Йонна
Сили, що діють між
частинками
Характерні
фізичні властивості
йони
Велике електростатичне притягання між
різнойменно зарядженими йонами
Атом на
атоми
Велике взаємне притягання атомів;
Ковалентні зв’язки.
Молекулярна
молекули Слабкі сили міжмоле-
тверді, крихкі,
тугоплавкі, нелеткі,
більшість розчинні у воді,
у розчинах і розплавах проводять електричний струм.
дуже тверді, дуже тугоплавкі,
нелеткі, не розчинні у воді,
діелектрики або напівпровідники.
невисока твердість, легкоплавкі, леткі. не проводять електричний струм
кулярного тяжіння
(сили Ван-дерВаальса )
Приклади
речовин
солі,
луги,
деякі оксиди
(наприклад,
Al2О3 )
графіт, алмаз,
кремній, пісок
(SіО2), карборунд (SіС)
лід, цукор, нафталін, сухий
лід(СО2 ),
I2 ,Cl2, N2, О2.
Є такий афоризм: Практика без теорії сліпа, теорія без практики мертва. Кожна гіпотеза тільки тоді стає теорією, коли вона перевірена практикою.
Тож давайте перевіримо теорію практикою. Працюємо в групах. Кожна група отримує
три речовини. Визначте за їх властивостями тип кристалічної гратки. Результати запишіть у таблицю.
(речовини, що отримують учні: калій сульфат, цукор, графіт).
Інструктивна картка
Практична робота №1. 8 клас
Тема. Дослідження фізичних властивостей речовин із різними кристалічними ґратками.
Мета: дослідити фізичні властивості речовин атомної, молекулярної та йонної будови.
Обладнання: спиртівка, штатив з пробірками, шпатель, ступка з товкачиком.
Реактиви: вода, цукор, калій сульфат, графіт.
Завдання: за інструкцією проведіть досліди, результати занесіть у таблицю.
Хід виконання дослідів.
1. Дослідження розчинності речовин у воді
У три пробірки налийте по 1-2 мл води. Внесіть шпателем у першу пробірку кілька кристаликів цукру, у другу – калій сульфату, у третю – графіту. Пробірки
струшуйте 30 секунд. Визначте здатність їх до розчинення.
2. Дослідження плавлення речовин.
У металеву ложку помістіть по черзі невеликі порції виданих вам речовин і нагрійте їх в полум′ї спиртівки 30 секунд. Чи плавляться дані речовини? За даними
інтернету визначте їх температури плавлення, результати запишіть в таблицю.
3. Дослідження крихкості речовин.
Помістіть у ступку невелику кількість цукру, спробуйте подрібнити його товкачиком. Визначте крихкість даної речовини.
Повторіть дослід з калій сульфатом та графітом.
4. За даними спостережень зробіть висновок про тип кристалічної ґратки виданої
вам речовини та структурні її частинки, тип хімічного зв′язку між атомами всередині речовини.
Ознака для
порівняння
цукор
Назва речовини
калій сульфат
графіт
Розчинність у воді
Здатність до плавлення
Температура плавлення за даними
інтернету
Крихкість
Тип кристалічної ґратки
Структурні частинки у вузлах ґратки
Хімічний зв′язок
Висновок. Чи можна за фізичними властивостями речовини спрогнозувати тип її кристалічної ґратки?
Первірка знань
Обговоріть у групі наступні завдання та результати запишіть у зошит
1) Установіть відповідність між речовинами та типом їхніх кристалічних ґраток.
1 йод
А атомні
2 алюміній оксид
Б йонні
3 силіцій оксид
В молекулярні
Г металічні
2) Установіть відповідність між речовинами та типом їхніх кристалічних ґраток.
1 натрій хлорид
А атомні
2 карбон(IV) оксид
Б молекулярні
3 алмаз
В йонні
Г електронні
3)Білий фосфор плавиться при температурі 44 ᵒС, а червоний фосфор – за значно вищої
температури. Який висновок можна зробити щодо типів їх кристалічних ґраток.
4)Ванілін – безбарвна кристалічна речовина з приємним запахом. Яку кристалічну ґратку він має?
5) Деяка безбарвна речовина добре розчиняється у воді й має високу температуру плавлення. Висловте припущення щодо типу її кристалічної ґратки. Чи має ця речовина запах?
.
Ми вдало об’єднали теорію з практикою. Пропоную вам встановити причино - наслідкові зв’язки між будовою та властивостями речовин. Перед вами картки із певними термінами. Розташуйте їх в такій послідовності, щоб простежувався причино – наслідковий
зв’язок.
Будова
атома
Тип
хімічного
зв’язку
Тип
кристалічної
гратки
ІV.Узагальнення. Підбиття підсумків уроку.
Фізичні властивості
Який висновок можна зробити про залежність властивостей речовин від типу хімічного
зв’язку та будови кристалічної гратки?
Гра з кубиком.
(Я ставлю запитання і кидаю одному із вас кубик. Учень, що отримав кубик, дає відповідь. Якщо не готовий дати відповідь, то кубик перекидається іншому учневі.
1. Азот переходить у твердий стан за низької температури(─ 210˚С). Який тип гратки мае азот? (молекулярна).
2. Яка з речовин характеризується більшою твердістю – лід чи пісок? Як ви це можете пояснити? (лід має молекулярну, а пісок атомну гратку).
3. У 1673 році Ньютон сказав: «Чи не можна припустити, що при утворенні твердої
речовини (кристала), частинки установилися в лад і ряди, застигаючи в правильних фігурах?». Що б ви йому відповіли?
4. Елементи С і Sі утворюють схожі за складом оксиди СО2 і SіО2, але СО2 плавиться при ─78.5˚С,а SіО2 при +1700˚С. Як ви це можете пояснити? (різні кристалічні
гратки)
5. Білий фосфор плавиться при +44,2˚С. Яку кристалічну гратку має білий фосфор?
(молекулярну).
6. Червоний фосфор плавиться при +600˚С. Яку кристалічну гратку має червоний
фосфор? (атомну).
V. Домашнє завдання.
§ 23 (О.В.Григорович) №5,12 ст.121
Download