Тема. Практична робота №14. «Розв’язування задач на обчислення в середовищі табличного процесора». Інструктаж з БЖД. Мета: - розвиваюча: розвивати логічне мислення, інформаційну, самоосвітню, предметну ІКТ-компетентності, вміння висловлювати та аргументувати свої думки, уважність; - навчальна: закріпити вміння використовувати формули в електронних таблицях під час роботи над проектом, використовуючи міжпредметні зв'язки з математикою, географією, фізикою, історією; - виховна: виховувати громадянина-патріота України з високою національною свідомістю, інтерес до предмету засобами практичного втілення прийомів роботи із сучасними технологіями; акуратність та уважність під час роботи; навички самостійності та самоаналізу під час роботи з електронними засобами обробки інформації. Очікувані результати: Учень пояснює: правила запису абсолютних, відносних та мішаних посилань на комірки та діапазони комірок; правила запису формул; правила перетворення абсолютних, відносних та мішаних посилань під час копіювання формул. Учень уміє: вводити формули в комірки та редагувати їх вміст; записувати абсолютні, відносні та змішані посилання на комірок і діапазони комірок. Основні поняття: формула, абсолютні, відносні та мішані посилання на комірки та діапазони комірок. Форми та методи діяльності: кросворд; шифрувальник; тестові завдання на ПК; вправа «Так-Ні»; практична робота за комп’ютером; презентація проектів. Обладнання: програма Excel, картки з інструкціями до практичної роботи, комп'ютерна програма easy Quizzy для тестування учнів, презентація. Тип уроку: комбінований Структура уроку 1. Органiзацiйний етап (2 хв.) 2. Актуалiзацiя опорних знань (5 хв.) 3. Мотивація навчальної діяльності (7 хв.) 4. Інструктаж з БЖД (1 хв.) 5. Перевірка домашнього завдання (5 хв.) 6. Фізхвилинка (2 хв.) 7. Практична робота. Використання формул в електронних таблицях (15 хв.). 8. Презентація створених проектів (4 хв.) 9. Домашнє завдання (1 хв.) 10. Пiдбиття пiдсумкiв уроку(3 хв.) Хід уроку I. Організаційний момент(2 хв)(слайд 1). Учитель. Доброго дня, діти. Сьогодні розраховую на вашу підтримку та допомогу. Кожному з вас хочу побажати, щоб нашого спілкування ви були усміхненими, спокійними, працьовитими, ініціативними, хоробрими, взагалі, я бажаю вам успіху. Тема нашого сьогоднішнього уроку: Практична робота №14. «Розв’язування задач на обчислення в середовищі табличного процесора». Інструктаж з БЖД. (запис у зошитах теми уроку, інструктаж щодо роботи з карткою самооцінки (слайд 2). Прізвище, ім’я робота на уроці тест практ. робота max=3 max=4 max=5 Оцінка за урок II.Актуалізація опорних знань (5 хв). Спочатку ми повинні з вами розгадати «Зіпсовану записку», яка допоможе нам згадати основні поняття теми (слайд 3) (відкрити https://learningapps.org/display?v=py573pbmn16). Перевіримо (слайд 4) III. Мотивація навчальної діяльності (7 хв.). Учитель. ключові слова нашого уроку. Вправа «Шифрувальник» )(слайд 5). 1. Яке ім’я має комірка, що знаходиться на перетині стовпця Y і рядка 34? О) 34Y; П) Y34; Р) Y-34; С) 34-Y; Т) Y 34. 2. Які типи даних можна ввести в комірку електронної таблиці: О) Числа, текст і формули; П) Числа и формули; Р) Формули и текст; С) Числа і текст. 3. Діапазон – це: Б) всі комірки одного рядка; В) множина допустимих значень; Г) всі комірки одного стовпця; Д) сукупність комірок, які утворюють в таблиці область прямокутної форми. 4. Яке форматування можна застосувати до комірок в Excel? Н) вирівнювання тексту і формат шрифта; О) обрамлення й заливка, ширина і висота; П) тип даних, ширина і висота. 5. Що відбувається під час копіювання вмісту комірки? О) Вміст комірки на новому місці з’являється, а на старому зникає. П) Вміст комірки на новому місці з’являється, а інші комірки розсуваються. Р) Вміст комірки на новому місці з’являється, а на старому залишається. С) Вміст комірки очищається, інші комірки залишаються. 6. Яке розширення мають файли електронної таблиці: Н) .exe; О) .xlsx; П) .accdb; Р) .docx. 7. Маркер автозаповнення (чорний хрестик) з’явиться, якщо курсор поставити: Ж) у нижній правий кут комірки; З) на сірий прямокутник на перетині заголовків рядків і стовпців; И) посередині комірки; І) у верхній лівий кут комірки. Ключове слово: ПОДОРОЖ. Тому я запрошую Вас у подорож. Як ви вважаєте, що потрібно взяти з собою? (відповіді учнів). Звичайно, речі та кошти. Але так як ми знаходимося на уроці, то подорож буде віртуальною, речами будуть апаратне та програмне забезпечення кабінету інформатики, а коштами - ваші знання. Як говорить народна мудрість: Знання - це скарб, який всюди слідує за тим, хто ним володіє. IV. Розгадаємо кросворд і узнаємо наступне ключове слово) (слайд 6): 1. Встановлення вмісту відображення комірки 2. Об’єкт електронної таблиці, що знаходиться на перетині рядка і стовпця 3. Вона складається з номера рядка і стовпця 4. Вираз, що створює користувач для обчислень в робочих аркушах 5. З нього починається формула 6. Посилання, яке при копіюванні формули змінюється 7. Маленька чорна позначка в правому нижньому куті виділеного діапазону комірок Ключове слово: УКРАЇНА. І подорожувати ми будемо Україною (відефрагмент з піснею "Це моя земля"). Загальнонаціональна акція «7 чудес України» була започаткована Фондом Миколи Томенка «Рідна країна» у 2007 році. Ця акція стала найрезонанснішим та найуспішнішим проектом у галузі популяризації вітчизняного туризму за більш ніж 20 років української незалежності! За результатами акції у 2007 році країна визначила «7 історико-архітектурних чудес України», якими стали(слайд 7): Національний історико-архітектурний заповідник «Кам’янець», Києво-Печерська Лавра, Державний історико-архітектурний заповідник «Хотинська фортеця», Національний дендрологічний парк «Софіївка», Херсонес Таврійський, Софія Київська та Національний заповідник-острів «Хортиця». Вже за рік, у 2008 році, відбувся другий етап акції – «7 природних чудес України», переможцями якого було визнано: Біосферний заповідник «АсканіяНова», Регіонально-ландшафтний парк «Гранітно-степове Побужжя», Дністровський каньйон, Мармурову печеру, Національний природний парк «Подільські Товтри», озера Світязь та Синевір. Акції “7 чудес України: замки, фортеці, палаци” (2010 р.), “7 чудес Києва” (2013 р.), “7 туристичних маршрутів України” (2015). Всеукраїнська акція «7 чудес України: історичні міста та містечка» триває в 2016 році, підведення підсумків та оголошення переможців відбудеться в День української писемності та мови, 9 листопада (слайд 8). V. Інструктаж з БЖД. Вправа «Так або ні?»(2 хв) (слайд 9) Повторення правил техніки безпеки. Вчитель зачитує твердження. Учні мають встановити його істинність чи хибність. Якщо воно істинне, то учні хитають головою вверх-вниз, якщо ні хитають головою вліво-вправо. 1. Відстань від очей до екрана має бути 10-20 см ( Ні) 2. Можна торкатися задньої панелі монітора та системного блоку (Ні) 3. Клавіатуру можна покласти на коліна (Ні) 4. Не можна чіпати дроти та самостійно від'єднувати чи приєднувати зовнішні пристрої до комп’ютера (Так) 5. Можна торкатися пальцем екрану та починати роботу без вказівки викладача(Ні) 6. Сядь зручно: спину тримай рівно, ноги постав на підлогу( Так) 7. При виявленні неполадок в роботі комп’ютера треба негайно його самому відремонтувати ( Ні) VI. Перевірка домашнього завдання (5 хв.). Учитель. Давайте з Вами перевіримо наші знання. Тестування на ПК VII. Фізхвилинка (2 хв) Для успішного виконання творчого завдання вам потрібно сконцентрувати увагу. З біології людини ви знаєте, що увага – це фактор, який керує вибором інформації для сприйняття. Сприйняття інформації буде активним, по-перше, якщо мозок буде насичений киснем. По-друге, якщо його спонукати до активних дій. Отже, перша вправа для насичення мозку киснем. Покладіть вказівні пальці на кінчик носа та потріть його знизу вверх 5 разів. А зараз долонями міцно закрийте вуха, підрахуйте до п’яти й різко відкрийте. Вправу повторить 3 рази. VIII. Практична частина уроку(15 хв) 1. Інструкція до навчальної практичної роботи. Учитель. Кожний з Вас отримує картку з назвою одного із 7 чудес України (перегляд відеороліка «Сім чудес України»). Уявіть, що ви зі своєю родиною вирішили туда поїхати, але для цього потрібні кошти, тому засобами табличного процесора Excel вам необхідно порахувати вартість цієї подорожі. Матеріали для роботи знаходяться на Робочий стіл\8 клас \8 Формули.xlsx(слайд 10) клас ПР 1) У файлі електронних таблиць знайти аркуш з назвою свого чудеса України. 2) В комірку D4 ввести формулу вартості поїздки для 2 дорослих і скопіювати її в діапазоні D4:D9; 3) В комірку E4 ввести формулу вартості поїздки для 2 дорослих за 3 дня і скопіювати її в діапазоні Е4:Е9; 4) В комірку F4 ввести формулу вартості знижки для 1 дитини і скопіювати її в діапазоні F4:F9; 5) В комірку G4 ввести формулу вартості поїздки для 1 дитини з урахуванням знижки і скопіювати її в діапазоні G4: G9; 6) В комірку H4 ввести формулу вартості поїздки для 2 дітей і скопіювати її в діапазоні H4:Н9; 7) В комірку I4 ввести формулу вартості поездки для 2 дітей за 3 дні і скопіювати її в діапазоні I4:I9; 8) В комірку J4 ввести формулу вартості поїздки для всієї родини і скопіювати її в діапазоні J4:J9; 9) В комірку J10 ввести формулу суми всіх витрат для родини Додаткове завдання На аркуші «Маршрут» визначити витрати палива, вартість маршруту в один кінець, вартість маршруту туда і обратно на своєму автомобілі в своє місо номінації «7 чудес України». IX. Домашнє завдання (1 хв) (слайд 11) . 1) Повторити п.7.1 підручник Й.Я.Рівкінд «Інформатика 8 клас», Київ: Генеза, 2016. 2) Виконати завдання пр№14 стор.136 і надіслати учителю на пошту. X. Презентація проектів(4 хв) Дати відповіді на питання: Які формули використовували для підрахунку дитячого квітка зі знижкою? Які формули використовували для підрахунку кошторису подорожі? Скільки коштів потрібно для подорожі? На чому можна заощадити кошти? XI. Оцінювання за урок здійснюється за карткою самоконтролю. Картка самоконтролю: Прізвище, ім’я робота на уроці тест практ. робота max=3 max=3 max=6 Оцінка за урок XII. Підсумок уроку(4 хв). Розгадування ребусів(слайд 12-15) Учитель. З'єднайте слова з «Хмари слів» (слайд 16) в речення та зробіть висновок про сьогоднішній урок. Рефлексія Сьогодні на уроці я навчилася… Мені було цікаво.. Мені було важко… Я зрозуміла, що… Я відчула, що… Більше всього мені сподобалося… Урок навів мене до роздуму… Своєю роботою на уроці я задоволена (не зовсім, не задоволена), тому що… Учитель. Україна – це наш рідний батьківський край, і ми несемо в собі його культуру, звичаї, традиції, його пісні і вірші, вбираємо в свою душу рідні серцю краєвиди. На початку урока я вам бажала успіху. Я вважаю, що один із секретів успіху міститься в словах Джимі Рона – всесвітньо відомий філософ бізнесу, який розробляв стратегії діяльності Coca-Cola, IBM, Xerox, General Motors і був особистим бізнестренером Білла Гейтса "Формальна освіта допоможе вам вижити, а самоосвіта приведе вас до успіху” (слайд 17). Завантажуйте свої знання, кошти та речі в цей автомобіль і подорожуйте не тільки Україною, а і всім світом. Література 1. Галганова О.О. Сім чудес України/ наук. ред. В. О. Кононенко ; М-во культури України, Держ. закл. «Нац. парлам. б-ка України». – К., 2011. – 108 с. Інтернет-ресурси http://www.discoverukraine.com.ua/xotinska-fortecya/ https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%D1%82%D0%B2%D0%B0_%D0%B F%D1%96%D0%B4_%D0%A5%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0% BC_(1621)#.D0.9D.D0.B0.D1.81.D0.BB.D1.96.D0.B4.D0.BA.D0.B8_.D0.B1.D0.B8.D1.8 2.D0.B2.D0.B8 http://www.nplu.org/resourses/nashi_vydannya/7w.pdf Національний історико-архітектурний заповідник «Кам’янець». – Режим доступу : http://niazkamenec.org.ua/ Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник. – Режим доступу : http://www.kplavra.kiev.ua/ «Софіївка». Дендропарк. – Режим. доступу : http://www.sofiyivka.org.ua/ Національний заповідник «Софія Київська». – Режим доступу : http://nzsk.org.ua/ukr/default.aspx Національний заповідник «Херсонес Таврійський». – Режим доступу : http://www.chersonesos.org/?p=index&l=ukr Національний заповідник «Хортиця». – Режим доступу : http://www.ostrovhortica.org.ua/uk.html?start=32 «Хотинська фортеця». Державний історико-архітектурний заповідник. – Режим. доступу : http://hottur.org.ua/